İspanya Katalonya'ya 10 bin kişilik takviye gönderdi

Katalonya'nın yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna saatler kala gerilim daha da yükseldi. İspanya, 10 bin kişilik takviye birlikler gönderdi.

30.09.2017 21:06:45

Katalonya özerk yönetimi, yarın yapılacağını açıkladığı bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmek konusunda kararlılığını korurken, merkezi İspanya hükümeti referandumu engellemek için önlemlerini arttırıyor. Son olarak, 10.000'den fazla ulusal polis ve jandarma görevlisinin takviye güç olarak Barselona'ya gönderildiği bildirildi.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimi, yasa dışı ilan edilen bağımsızlık referandumu için oy kullanma işlemlerinin saat 09.00'da (TSİ 10.00) başlayıp, 20.00'da (TSİ 21.00) sona ereceğini açıkladı. Bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütleri ve Katalonya yerel hükümeti, halka sabah erken saatte oy kullanılacak okulların önüne gidip, uzun kuyruklar oluşturması çağrısında bulundu.

İspanya İçişleri Bakanlığı ise 10 binden fazla ulusal polis ve jandarmayı takviye güç olarak Barselona'ya gönderdi. Barselona limanına gelen üç büyük gemide konaklayan takviye güvenlik güçlerinin, 1 Ekim ve sonrasında gerçekleşebilecek olası şiddet olaylarına karşı hazır bekletildiği açıklandı.

BAĞIMSIZLIK YANLILARI SEÇİM MERKEZLERİNDE SABAHLIYOR

Katalonya özerk yönetim hükümeti ise halka sürekli olarak referanduma katılma çağrısı yapıyor. Katalonya hükümeti, 2 bin 315 yerde oy kullanılacağını açıklarken, bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütlerinin başlattığı girişimle, oy kullanılacak yerler arasında bazı okullar da gösterildi. Yaklaşık 200 okula yerleşen bağımsızlık yanlıları, merkezi hükümet güçlerinin müdahalesi ihtimaline karşın okullarda sabahlayacaklarını bildirdi.

REFERANDUMDA EVET ÇIKARSA 48 SAAT İÇİNDE BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLECEK

Katalonya yerel hükümeti, referandumun kabul edilmesi halinde 48 saat içinde bağımsızlık ilan edileceğini duyurdu. Bağımsızlık girişimlerine en büyük sivil desteği veren Katalonya Ulusal Asamblesinin (ANC) Başkanı Jordi Sanchez de "1 Ekim'de 1 milyon kişinin oy kullanmasını sağlamaları halinde bunun büyük bir başarı olacağını" söyledi.

İNTERNET ÜZERİNDEN OY KULLANMA GERGİNLİĞİ

Katalonya özerk yönetim hükümetinin, İspanya hükümetinin önlemlerine alternatif olarak düşündüğü internet üzerinden oy kullanarak referandumu yapma planı da önlendi. Barselona'daki Haberleşme Teknolojisi ve Telekomünikasyon Merkezi (CTTI) ve Katalonya Haberleşme Güvenlik Merkezi'nin (Cesicat) binalarına giren jandarmanın, 'evet' adıyla internette oluşturulan oy kullanma sitelerinin 2 Ekim'e kadar kapalı tutulmasını garantilendiği bildirildi. İspanya Hükümeti Sözcüsü Inigo Mendez de Vigo, internet üzerinden oy kullanma girişiminin önlenmesinin "yasa dışı referandum organizatörlerine büyük bir darbe" anlamına geldiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)