DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İspanya'dan Yahudilere ayrıcalık

İspanya Müslümanları da sürdüğü halde sadece Sefarad Yahudilerinin ülkeye dönüşüne imkan tanıyan yasa tasarısı çıkardı.

13.06.2015 17:02:24

Dünya Bülteni'nin haberine göre; İspanya, 500 yıl önce imzalanan ‘Elhamra Kararnamesi‘yle ülkeden kovulan Sefarad Yahudilerine vatandaşlık hakkı tanıyan tasarıyı onayladı. Ancak aynı kararnameden sonra ülkedeki engizisyon mahkemelerine tabi tutulan Müslümanlar hakkında herhangi karar alınmadı. 

İspanya meclisi, ‘Geri dönüş yasası‘ olarak da adlandırılan ve 1492 yılında 1'inci Isabella ve Aragon Kralı 2'nci Ferdinand tarafında ülkeden kovulan Sefarad Yahudilerinin torunlarına vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı onayladı.

Buna göre, başvuru süreci gelecek ekim ayında başlayacak ve üç yıl boyunca devam edecek. Yasadan yararlanmak için tek şartsa Sefarad Yahudisi olduğunu kanıtlayabilmek.

Yasada, Türkiye, Arjantin, Brezilya, İsrail ve Venezüela başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayılmış 3 milyon 500 bini aşkın Sefarad Yahudisi'nin yararlanacağını tahmin ediliyor. 

Ancak, tüm siyasi partilerin desteğini alarak geçen yasa, Batı Sahra'ya yerleşen Yahudileri ve 1976'da İspanya tarafından terk edilen eski kolonileri kapsamıyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Şule Bayraktar

Yazık ya CHP nin yanlış düşüncelerini İslama bize uyum sağlamayan politikalarını görmüş ayrılmış Dinini bilen bir insan halbuki bu insanı CHP lider yapsaydı yada görüşlerini uygulasaydı her yönden Chp daha iyi olurdu fakat Ak Partiye ve Cumhurbaşkanımıza çok kucak açtıgını görüyorum dışlanmamalı ödüllendirilmeli bence bir yerden adaylığını kıymalı bir sürü sıra var kısıtlama yok sanıyorum halkımızın da ödüllendirip destekleyeceğini düşünüyorum Dinini bilen Allahın azabından korkan insanın zararı olmaz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş