İspanya'da milli marş için koruma önlemi planı

İspanya'da milli marş için koruma önlemi planı

01.06.2015 21:45:18
Barcelona ile Athletic Belbao'nun karşı karşıya geldiği İspanya Kral Kupası finalinde, İspanya Milli Marşı'nın ıslıklanmasına tepkiler sürerken, bu tip bir olayın tekrarlanmaması için önlemler alınmasına karar verildi.

Yaşanan ıslıklama olayı nedeniyle acil olarak toplanan İspanya Sporda Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı, Toleranssızlık ve Şiddeti Önleme Komisyonu, bu olayın bir daha tekrarlanmaması için yasal önlemler alınmasını önerdi.

İspanyol hükümetinin talimatıyla acil olarak bir araya gelen komisyon üyelerinin toplantısında, Profesyonel Futbol Ligi, İspanya Futbol Federasyonu, jandarma, Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü'nden yetkililer de hazır bulundu.

Komisyonun toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenlenirken, Nou Camp Stadı'ndaki Kral Kupası final maçında İspanya Milli Marşı'nın ıslıklanması kınanarak, bunun "kabul edilemez, çok ciddi ve futbolda şiddete karşılık gelen bir hareket olduğu" ifade edildi.

Komisyon adına konuşan Spordan Sorumlu Devlet Sekreteri Miguel Cardenal, bu tip olaylarının tekrarlanmaması için önlemler alınacağını ancak ilk olarak final maçındaki olayın aydınlığa çıkması için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Cardenal, milli marşı ıslıklayarak protesto edenlere karşı maç öncesi ne tip önlemler aldıklarını açıklamaları için Barcelona ve Athletic Bilbao kulüpleri ile İspanya Futbol Federasyonu'na 5 gün süre tanıdıklarını ifade etti. Cardenal ayrıca, ıslıklama protestosunun organizatörlerine karşı soruşturma açılması için savcılığa başvurulacağını duyurdu.

Maç öncesinde Katalonya ile Bask bölgelerinde ayrılığı savunan birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi, İspanya Milli Marşı'nın ıslıklanmasını isteyen çağrılar yapmış, bazı yayın organları da bunu desteklemişti.

Öte yandan İspanya'da iktidarda olan muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi de (PP), spor müsabakalarında milli marşın ıslıklanmasını önlemek için, ulusal sembolleri korumaya yönelik her türlü yasal girişimi teşvik edeceklerini açıkladı.

2009 ve 2012 yıllarında yine Barcelona ve Athletic Bilbao takımları arasında oynanan Kral Kupası final maçlarında da taraftarlar İspanya Milli Marşı'nı ıslıklayarak protesto etmiş, ancak o dönemde hiçbir ceza verilmesi gündeme gelmemişti. İspanya Ulusal Mahkemesi, aynı konu ile ilgili 2009 yılındaki bir polemik sonrası yapılan suç duyurusunda İspanya Milli Marşı'nın ıslıklanmasını "ifade özgürlüğü" olarak yorumlayıp, herhangi bir cezai yaptırımının olmadığını belirtmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

MUHSIN

sizi zamanında bize adam diye lanse etmişler, ne yapalım.