DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı

İSO Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı

24.06.2015 21:19:46
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yılın ikinci çeyreğine ilişkin öncü göstergelerin ilk çeyrekte "en kötünün" geride kalmış olabileceği izlenimi uyandırdığını belirterek, "Mart ve nisan aylarında sanayi üretiminde görülen artışın yanı sıra kapasite kullanım ve reel kesim güven endeksi ile tüketici güven endeksindeki kısmi toparlanma, ekonominin üretim ve yatırım tarafında bir miktar iyileşme yaşandığına işaret etmektedir" dedi.

İSO Meclisi'nin "İSO 500 Aynasından Ekonomi ile Sanayimizdeki Ana Sorunlar ve Çözüm Yolları" ana gündemi ile düzenlenen Haziran Ayı Meclis Toplantısı, İSO Danışmanları Can Fuat Gürlesel ve Erkin Şahinöz'ün katılımıyla gerçekleşti.

Geçen hafta hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel anısına gerçekleşen saygı duruşuyla başlayan toplantının açılışında konuşan İSO Başkanı Bahçıvan, genel seçimlerin tüm dünya demokrasilerine örnek olacak şekilde yüksek bir katılım ve büyük bir olgunlukla gerçekleştirildiğini anımsatarak, seçmen tercihinin ortaya koyduğu sonucun herkesçe takdir ve saygıyla karşılanması gerektiğini söyledi.

Bahçıvan, ekonomiyi ana gündem maddesi yapan bir yaklaşımın tüm siyasi partilerce benimsenmesi gerektiğine inandıklarının altını çizerek, böyle bir yaklaşımın seçmen iradesine karşı gösterilecek en tutarlı ve sorumlu davranış olacağını ifade etti.

Türkiye'de yıllardır koalisyon pazarlıklarının, müzakerelerinin nasıl yapıldığını biraz unuttuklarını belirten Bahçıvan, koalisyonlar noktasında bugünkü tablo böyle bir resim ortaya koymuşsa, bunun pozitif bir enerji beklentisiyle değerlendirilmesinin Türkiye'nin ekonomik geleceğinin hayrına olacağına inandıklarını bildirdi.

- "Bu yıl Türkiye ekonomisi yüzde 2,5-3 civarında büyüyecek"

Toplantının ana gündem maddesine geçmeden önce dünya ve Türkiye ekonomisiyle ilgili bazı gelişmeleri paylaşan Bahçıvan, 2014'ün ilk çeyreğinde kısmi bir duraklama yaşayan küresel ekonomide genel olarak iyileşme trendinin devam ettiğini dile getirdi.

Bahçıvan, Türkiye ekonomisinde 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 2,3 olarak gerçekleşen büyümede iç talebin ciddi biçimde ağırlık taşıdığını, dış talebin büyümeye negatif etki yaptığını, ihracatın, sanayi üretiminin ve yatırımların zayıf seyrettiğini ifade etti.

Erdal Bahçıvan, "2015'in ikinci çeyreğine ilişkin öncü göstergeler, ilk çeyrekte 'en kötünün' geride kalmış olabileceği izlenimi uyandırmaktadır. Mart ve nisan aylarında sanayi üretiminde görülen artışın yanı sıra kapasite kullanım ve reel kesim güven endeksi ile tüketici güven endeksindeki kısmi toparlanma, ekonominin üretim ve yatırım tarafında bir miktar iyileşme yaşandığına işaret etmektedir. Mevcut veriler ve devam eden riskler altında 2015'te Türkiye ekonomisi için yüzde 2,5-3 civarında bir büyüme tahmini yapmak mümkündür" diye konuştu.

- "İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2014 araştırması

Bahçıvan, "İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" başlıklı araştırmalarının 2014 sonuçlarını geçen hafta gerçekleştirdikleri bir basın toplantısıyla açıkladıklarını belirterek, 2014 yılında İSO 500'de yer alan özel kuruluş sayısının 489, kamu kuruluşu sayısının ise 11 olduğunu, üretimden satışlarda ilk sırada bulunan TÜPRAŞ'ı Ford Otomotiv ve Oyak-Renault'nun takip ettiğini söyledi.

İhracatta ilk üç sıranın değişmediğini, faaliyet karlarına bakıldığında 500 büyük şirketin geçen yıla göre performansının biraz düştüğünü, 500 büyük sanayi kuruluşunun 2013'te faaliyet karlılığı yüzde 8 iken, 2014'te bu oranın yüzde 6,4'e gerilediğini aktaran Bahçıvan, sanayi şirketlerinin neredeyse esas faaliyetlerinden elde ettikleri karlarının yarısı ile finansman giderlerini karşıladıklarını bildirdi.

- "Karlılık azalmasına rağmen sanayicilerde üretme arzusu var"

Bahçıvan, "Sanayicilerimizin esas faaliyetlerindeki karlılığında yaşanan azalmaya rağmen, üretmek arzusu ve mücadelesini takdire değer bulmakla birlikte, bunun sürdürebilir olmadığını da özellikle vurgulamak istiyorum" dedi.

Göstergelerin 2014'te bu kuruluşların finans yapısının bir önceki yıla göre değişmediğini ortaya koyduğunu anlatan Bahçıvan, sanayi kuruluşlarının Ar-Ge ve teknoloji yoğunlukları açısından önlerinde oldukça uzun bir yol olduğuna işaret etti.

Bahçıvan, 500 büyük kuruluşun Ar-Ge harcamalarının üretimden satışlara oranı binde 7,4 gibi oldukça düşük düzeyde olduğunu, yüksek teknolojilerin yaratılan katma değer içindeki payının ise sadece yüzde 3,2 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Geçen yıl 500 büyük sanayi kuruluşunun istihdamının yüzde 4,2 oranında artarak yaklaşık 640 bin kişiye yükseldiğini kaydeden Bahçıvan, tüm sorunlarına rağmen bu kuruluşların toplumsal refaha katkılarını artırarak sürdürdüğünü dile getirdi.

- "Hedeflerimizden birisi de üye sayımızı artırmak"

Bahçıvan, oda olarak hedeflerinden birisinin de "üye sayılarını artırmak" olduğunu belirterek, bu amaçla başlattıkları çalışmalar kapsamında odalarına üye olmayan firmaların üyelik için davet edildiğini, 1 Haziran itibarıyla bin 967 yeni üye ile toplam üye sayılarının 17 bin 680 olduğunu anlattı.

Erdal Bahçıvan, konuşmasını haziran ayında oda yönetimi olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlerden bahsederek tamamladı.

Toplantıya, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Bizim sana hiç bir mucize vermememizin nedeni geçmiş kavimlerin mucizeleri yalanlamış olamalardır.Oysa mucizeleri sadece korkutmak-uyarma amacıyla veririz (isra suresi)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş