SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İSMEK'e ait 37 kurs merkezi kapatıldı

İSMEK'e ait 37 kurs merkezi kapatıldı

CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent enstitüleri açmak için, Türkiye'nin en büyük halk üniversitesi olarak tanımlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları'nı (İSMEK) kapatıyor.

İSMEK'e ait 37 kurs merkezi kapatıldı
7.9.2019 15:18:46

CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Biz İSMEK'in yanına modern kent enstitüsü diye tariflediğimiz bir yapıyı oluşturacağız" şeklindeki açıklamasının ardından İSMEK'e ait 37 kurs merkezi kapatıldı.

Sabah'ın haberine göre merkezlere, binaları yetersiz ve deprem riski yüksek olduğu iddiasıyla kilit vuruldu. Ancak binalarda kapatılan kurs merkezlerinin altında büyük marketler veya noterler faaliyet gösteriyor.

İBB, İSMEK eğitmenlerine telefon mesajı ile kursların kapatıldıklarını bildirmiş, eğitmenlere yeni görev yerlerine ilişkin bilgi verilmemişti. İSMEK'te kısmi süreli (part-time) çalışacak bin 676 öğretmenin sözleşmesi de yenilenmedi. İSMEK eğitmenlerinin tek tek İBB'de sorgulandığı ortaya çıktı.

KAYIT SÜRELERİ DÜŞÜRÜLDÜ

İSMEK 2019-2020 döneminde kurslara öğrenci kabulü 9–13 Eylül tarihleri arasında yapılacak. İSMEK'te öğrenci kayıt süresinin kısaltılması da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarında 20 ila 25 gün süren öğrenci kayıtlarının 4 güne düşürüldüğü öğrenildi.

İSMEK kurslarına kayıt süresinin daraltılmasının öğrenci sayısının düşürülmesine ve kursların kapatılmasına gerekçe yapılacağı belirtiliyor. İSMEK eğitmenleri, kayıtların 9 Eylül'de başlayacak olmasına rağmen yerleşeceği bölümü bilememenin tedirginliğini yaşıyor.

İSMEK'te ders veren eğitmenlere baskı olduğu iddia ediliyor. Eğitmenlerin diploma, belge, sertifikaları ve kişisel bilgileri İSMEK kayıtlarında mevcut olmasına rağmen bütün kurs eğitmenlerinden CV'leri, diploma ve meslek sertifikaları noter tasdikli istendi. Eğitmenlerden noter makbuzlarının özellikle istenmesi dikkat çekti.

Eğitmenlere sözlü mülakatlarda şunlar soruluyor:

- Böyle yüksek bir kariyerin var. Neden İSMEK'tesiniz?

- Neden İSMEK'te çalışıyorsunuz?

- Kaç yıldır İSMEK'te çalışıyorsunuz?

- Maaşlarınız yeterli mi?

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 13.12.2019 13:56:03
Yerleşmiş faydali bir sistemi kaldirmanin mantigini 60 yildir çözemedim. Sagi solu hic farketmez. Her gelen bunu yapiyor. Vatandasa soran var mi???!!! ANLAYAN VARSA BERI GELSIN!!!!
/ 18.9.2019 23:08:20
Allahından bulsun bir sürü insanı çaresiz bıraktı
/ 9.9.2019 13:47:00
CHP işsizliği azaltmak yerine artırıyor.
/ 9.9.2019 07:52:26
Ekrem Show devam ediyor
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR