DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İslam karşıtı eylem

Arizona eyaletindeki Phoenix kentinde İslam Cemaati Merkezi önünde toplanan grup İslam karşıtı eylem yaptı.

7 Yıl Önce
2015-05-30 06:05:03

Al Jazeera.com'un Reuters'a dayandırdığı habere göre; ABD'nin Arizona eyaletindeki Phoenix kentinde bir caminin önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, İslam karşıtı protesto gerçekleştirdi. Eylem, sayıları artan katılımcılarla devam ediyor.

Aralarında silahlı kişilerin de bulunduğu grup, İslam Cemaati Merkezi önünde toplandı. Irak'ta savaşan eski bir ABD askerinin düzenlediği protestoda, Hazreti Muhammed karikatürleri ve İslam'a hakaret eden pankartlar açıldı.

‘Silahla gelin'

Jon Ritzheimer adlı asker Facebook hesabından bu etkinliğin, “Texas eyaletinde Hazreti Muhammed konulu karikatür yarışmasına yönelik silahlı saldırıya yanıt olduğunu” yazdı.

Merkezin, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin burada ibadet etmesi nedeniyle seçildiğini söyleyen Ritzheimer, Müslümanlardan saldırı beklediklerini söyledi; herkese ‘anayasal haklarını kullanarak etkinliğe silahla gelme' çağrısı yaptı. Facebook üzerinde 900'den fazla kişinin katılımını onayladığı etkinliğe önlem olarak çevik kuvvet polisi geniş bir güvenlik kordonu oluşturdu.

‘Komşunu sev'

Polis caminin etrafında güvenlik önlemleri aldı. Eylemciler İslam'a karşı sloganlar atarken, yaklaşık 250 kişilik başka bir grup kısa sürede caminin önünde toplanarak eylemcilere tepki gösterdi. İncil'e gönderme yapan grup, “Komşunu sev” sloganı attı. Taraflar arasında karşılıklı sözlü çatışmalar yaşandı, polis tarafların arasına girdi.

‘İslam'ı Amerika'dan silmek istiyorlar'

2005 ve 2008 yıllarında Irak'ta görev yapan eski asker Ritzheimer, amaçlarının “İslam'ın rengini belli etmek” olduğunu söyledi.

Merkezin başkanı Usama Şami, camiye ibadet için gelen Müslümanlara protestocularla tartışmaya girmeme çağrısı yaptı. Şami, “Yanlışa yanlışla değil, merhamet, hoşgörü ve iyilikle karşılık vermememiz gerektiğini hatırlamalıyız” dedi.

Amerika ve İslam İlişkileri Konseyi'nin Arizona eyalet sorumlusu İmran Sıddıki, eylemin son zamanda yayılan “İslam karşıtlığı salgınının” bir parçası olduğunu söyledi. Sıddıki, “Yanlış anlamayın, ‘Amerika'yı radikal İslam'dan temizleyeceğiz' demiyorlar. ‘Amerika'dan İslam'ı sileceğiz' diyorlar” dedi.

İslam karşıtı grup

Texas'taki yarışmayı düzenleyen kuruluşun başkanı Pamela Geller, ABD genelinde İslam karşıtı eylemleriyle tanınıyor. Daha önce Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında İslam merkezi kurulmasını engelleme için kampanya yürüten Geller, birçok kentte de toplu taşıma araçlarında İslam karşıtı ilanlar yayınlatmıştı.

"Amerika'nın İslamlaşmasına dur deyin" (SIOA) grubunun da başkanlığını yürüten Geller, 2013 yılında aşırı sağ bir grubun eylemine katılmak istediği İngiltere'ye alınmamıştı. Geller'ın başkanlığını yaptığı iki kurum da "Southern Poverty Law Center" adlı sivil özgürlükleri savunan kuruluş tarafından "nefret grubu" olarak nitelendiriliyor.

Karikatür krizleri

Ocak ayında Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayımlandığı Charlie Hebdo dergisinin Paris'teki binasına saldırı düzenlenmişti. 12 kişinin öldüğü olayı gerçekleştiren Şerif ve Said Kouachi kardeşler, Yemen El Kaidesi'ne bağlı olduklarını açıklamıştı.

Şubat ayında da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da İslam ve ifade özgürlüğü konularını tartışmak üzere yazarlar, sanatçılar ve siyasetçilerin toplandığı bir kafeye silahlı saldırı düzenlenmişti. Ardından da bir sinagoga saldırılmıştı. Saldırılarda iki kişi hayatını kaybetmiş, beş polis yaralanmıştı.

Saldırılara tepki olarak 3 Mayıs'ta ABD'nin Texas eyaletinde Hazreti Muhammed karikatürü çizim yarışması düzenlenmişti. Etkinliğe saldırı girişiminde bulunan iki silahlı saldırgan öldürülmüştü. Phoenix Müslüman cemaati lideri, saldırganların ikisinin de eyleme hedef olan camide ibadet ettiğini doğrulamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TİMESOOR

SİZ ACABA NE İSTİYORSUNUZ FEHMİ BEY.HANGİ DEĞERE SAHİP ÇIKARSAK ÇIKALIM İÇİNDE ALLAH(C.C)VE PEYGAMBER (S.A.V)OLMADAN BOŞ.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş