DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İslam İşbirliği Teşkilatı 42. Dışişleri Bakanları Toplantısı

İslam İşbirliği Teşkilatı 42. Dışişleri Bakanları Toplantısı

7 Yıl Önce
2015-05-28 18:38:27
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya ve Malezya Dışişleri Bakanlarıyla yaptıkları görüşmelerde, Rohingyalı Müslümanlar için yerleşim merkezi kurulması konusunda yardım teklifinde bulunduklarını ve konuyla ilgili her türlü maddi, manevi ve teknik desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt'te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 42. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gazetecilere toplantı ve temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin çok yönlü ve proaktif bir dış politika izlediğini ifade eden Çavuşoğlu, bunun da ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası platformlarda ve tüm karar masalarında aktif olmayı gerektirdiğine dikkat çekti.

İİT'nin Türkiye'nin önem verdiği uluslararası örgütlerden biri olduğunu belirten Çavuşoğlu, toplantının açılış konuşması ve ardından düzenlenen "terörizm, şiddete varan aşırılık ve İslamofobi ile etkin mücadele" konulu oturumunda yaptığı konuşmalarda Türkiye'nin düşüncelerini, kaygı ve önerilerini paylaştığını ifade etti.

Toplantı marjında 24 ülkenin dışişleri bakanı ile bir araya geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, görüşmelerinde başta Rohingya Müslümanlarının Andaman Denizi'nde yaşadıkları sorunlar olmak üzere, neler yaptıklarını, nelerin de yapılması gerektiğini anlattıklarını aktardı. Çavuşoğlu, Rohingyalı Müslümanların durumuna ilişkin olarak Endonezya ve Malezya Dışişleri Bakanları ile yaptıkları görüşmelerle ilgili olarak da "Rohingya Müslümanlarının yerleşim merkezlerinin kurulması konusunda kendilerine yardım edeceğimizi, alt yapının oluşturulması konusunda her türlü maddi, manevi ve teknik desteği vereceğimizi söyledik. Onlar da bundan çok mutlu olduklarını söylediler" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarıyla yaptıkları üçlü görüşmede ise Ekim ayında yapılacak Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan zirvesinin hazırlıklarını ele aldıklarını söyledi.

"Her anlamda son derece verimli bir İİT Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı'nı tamamladık ve ülkemize dönüyoruz" diyen Çavuşoğlu, bir soru üzerine, toplantının başta Yemen olmak üzere yaşanan çatışmaların diyalog yoluyla çözümü konusunda önemli bir fırsat sunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Yemen sorununun kapsayıcı bir diyalogla çözülebileceğini belirterek, siyasi çözümün en doğru yöntem olduğunu vurguladı.

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında dün çeşitli ülkelerden mevkidaşlarıyla bir araya gelen Çavuşoğlu, yoğun diplomasi trafiğini bugün de sürdürdü.

İlk olarak Somali Dışişleri Bakanı Abduselam Hadleh Ömer ile bir araya gelen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Somali'de inşa edeceği 10 bin konutla ilgili taahhüdünü yineledi ve konuyla ilgili detayları görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, görüşmede Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardımların süreceğine vurgu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman'la yaptığı görüşmede ise Endonezya ve Malezya'nın Rohingyalı Müslümanlar için gösterdiği çabaları desteklediklerini belirterek, Andaman Denizi'ndeki Rohingyalılar için Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. Görüşmede, konunun uzun vadeli bir bakış açısıyla ele alınması ve uluslararası kuruluşlar nezdinde gündeme getirilmesi gerektiği hususunda mutabakata varıldı.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, karşılıklı ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması gerektiği hususu vurgulandı.

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile de görüşen Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinde 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları sırasında yakalanan ivmenin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye ile Özbekistan arasında dışişleri bakanı düzeyindeki son ziyareti Ahmet Davutoğlu'nun yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, Özbek mevkidaşı Kamilov'u Türkiye'ye davet etti.

İki ülke arasındaki yüksek potansiyele dikkati çeken Çavuşoğlu, ikili mekanizmaların işletilmesi ve karşılıklı ticaretin artırılması gerektiğini vurguladı.

Soçi'de yapılan Kış Olimpiyat Oyunları açılışında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile bir araya gelmişti.

Çavuşoğlu'nun, Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye ile yaptığı görüşmede ise ikili ekonomik, ticari ve parlamenter ilişkiler ele alınırken, serbest ticaret anlaşması başta olmak üzere ticareti kolaylaştıracak anlaşmalar yapılması hususu konuşuldu. İki ülke arasındaki potansiyelin ticaret hacmine yansıtılması gerektiği belirtilen görüşmede, uluslararası kuruluşlarda karşılıklı işbirliği ve adaylıkların desteklenmesi hususu da gündeme geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Maldivler Dışişleri Bakanı Dunya Maumoon ile görüşmesinde ise terörle mücadele ve yabancı terörist savaşçılar konusu ve Türkiye'nin aldığı tedbirler gündeme geldi.

Çavuşoğlu, Togo, Brunei ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarıyla da kısa birer görüşme yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Reis Hürdolaş

Çok isabetli karar almış TBB. Deccal'ın müridi olmak en büyük ihanettir bu ülkeye.Devlet bu haşşaşini vatandaşlıktan atması bile doğaldır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş