DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'İslam Cumhuriyeti değil, Gambiya Cumhuriyeti olacak'

Gambiya'nın olaylı devir tesliminden sonra başa geçen lideri Adama Barrow, göreve başladıktan sonra ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

5 Yıl Önce
2017-01-28 21:29:10

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Gambiya'nın yeni Devlet Başkanı Adama Barrow, Bazı anayasal reformların yapılacağını dile getirerek "Gambiya, İslam Cumhuriyeti değil, Gambiya Cumhuriyeti olacak" dedi.

"ÜLKEMİN İMAJINI DÜZELTECEĞİM"

Barrow, uzun yıllar otoriter rejimle yönetilen ülkede korkulan güvenlik güçlerinin imajını düzelteceğini belirterek, gözaltındakilere işkence ve kötü muamelenin yapıldığı Ulusal İstihbarat Servisi'nin adını değiştireceğini bildirdi.

"İSLAM CUMHURİYETİ" JAMMEH'IN MİRASI

Jammeh, 2015'te ülkesini bir İslam devleti olduğunu “Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslam devleti olacağız” sözleriyle duyurmuştu.

NELER YAŞANDI?

Ülkede 1 Aralık'ta düzenlenen seçimi kazanan ancak eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh'in görevi bırakmak istememesi nedeniyle çıkan krizde Senegal'e giden Barrow, 2 gün önce ülkesine dönmüştü.

Seçim yenilgisini ilk etapta kabul eden Jammeh daha sonra Gambiya Yüksek Mahkemesine itiraz ederek iktidarı bırakma çağrılarını reddetmişti. Görevi Barrow'a 19 Ocak'ta devretmesi gereken eski Devlet Başkanı, ülkede 17 Ocak'ta 90 günlük olağanüstü hal ilan etmişti.

Senegal ordusunun da aralarında yer aldığı Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) askeri gücü, 19 Ocak'ta akşam saatlerinde Gambiya topraklarına girmiş, Barrow da aynı gün Gambiya'nın Dakar Büyükelçiliğinde ECOWAS ülke temsilcilerinin de katıldığı törenle devlet başkanlığı yemini etmişti.

Jammeh, geçen hafta sonu iktidarı bırakmaya razı olmuş ve ailesiyle Gambiya'dan ayrılmıştı.

Gambiya Adalet Bakanlığı, geçen ekim ayında Hollanda'nın Lahey kenti merkezli UCM'den, kuruluşun "özellikle Afrikalılara karşı zulüm ve aşağılayıcı kararlar verdiği, ırkçı tutum sergilediğini" ileri sürerek çekildiğini açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Necmettin altunordu

Komediye bak adam devlet başkanı yeminini ülkesini işgal eden senegalin baskenti dakarda ediyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş