DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İşitme engellilere ulusal işaret dili

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında ilk kez Türk işaret diline yönelik dil bilgisi kurallarını içeren kitap hazırlanacak.

7 Yıl Önce
2015-06-25 12:01:47

AA'nın haberine göre, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi,  bakanlık tarafından işaret dili altyapısı oluşturulması için "Türk İşaret Dili Araştırma Projesi"nin hayata geçirildiğini söyledi.

Projenin, işitme engellilerin eğitimi ve gelişimine katkı sağlayacağını vurgulayan Çiftçi, "Proje, işaret dilinin, ulusal ve standart dil haline getirilerek bölgeler arası farklılıkların betimlenmesi, Türk işaret dili sistemiyle ilgili bilimsel çalışmalar için ülke veri tabanı oluşturulması, bu doğrultuda Türk İşaret Dili Dilbilgisi Kitabı'nın hazırlanması ve yayımlanması amacıyla geliştirildi" diye konuştu.

Çiftçi, Türkiye'de halen işitme engelliler arasında kullanılan işaret diline dair dil bilgisi kurallarının betimlenmediğini ve işaret dili uygulamalarına yönelik standart eğitim modüllerinin geliştirilmediğini bildirdi.

Bu nedenle işaret dilinin yaygınlaştırılması, öğretimi, ölçümü ve işaret dili tercümanlarıyla öğreticilerinin yetiştirilmesine yönelik uygulama alanında aksaklıklar yaşandığını dile getiren Çiftçi, bu kapsamda bakanlığın, Türk işaret diliyle ilgili mevzuatın hazırlanması, araştırma projesiyle veri toplanması ve dil bilgisi kitabının hazırlanması çalışmaları yürüttüğünü vurguladı.

Proje 26 ilde uygulanacak

Proje çalışmalarına geçen ay başlandığını anlatan Çiftçi, projenin Edirne, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Muğla Ortaca, Denizli, İzmir, Balıkesir Edremit, Çanakkale, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Sivas, Adana, Mersin, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Rize, Erzurum, Kars, Van, Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da uygulanacağını kaydetti.

Çalışmayla Türk işaret dilinin bölgesel kullanım farklılıklarının belirleneceğini ifade eden Çiftçi, bölgesel olarak verilerin toplanacağını, örneklem grubunun yaş, cinsiyet ve eğitim durumuna göre analizlerinin yapılacağını bildirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ayhan kefeli

durmak yok yola devam ağzınıza sağlık

Görüş Bildir Bizimle Paylaş