DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

''IŞİD zorla oruç tutturuyor' iddiası

İddiaya göre, IŞİD elindeki Yezidi rehineleri namaz kılmaya ve oruç tutmaya zorluyor.

18.06.2015 15:08:14

AA'nın haberine göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Vakıflar Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Hayri Bozani,  "IŞİD'in elindeki Yezidilere zorla ramazan orucu tutturulduğu bilgisini aldık" dedi.

IŞİD'in rehineleri namaz kılmaya zorladığını ve itiraz edenlere kırbaç cezası uyguladığını da öne süren Bozani, Yezidilerin İslami kuralları yerine getirmeye zorlanmasının "inanç özgürlüğüne açıkça müdahale" olduğunu belirtti.

Bozani, söz konusu bilgilerin kendilerine "güvenilir" kaynaklardan ulaştığını ifade etti ancak bu kaynaklar hakkında ayrıntı vermekten kaçındı.

IŞİD, nüfusun çoğunluğunu Yezidilerin oluşturduğu Musul'un 124 kilometre batısındaki Sincar kazasını 3 Ağustos 2014'te ele geçirmişti. Aralık 2014'te koalisyon uçaklarının da destek verdiği Peşmerge güçlerinin düzenlediği operasyonla Sincar Dağı'ndaki IŞİD kuşatması kırılmış, kuzey bölgeleri de örgütten kurtarılmıştı.

IŞİD'in, bölgedeki çok sayıda Yezidiyi alıkoyduğu, kadınları militanlar için "cariye" yaptığı ve bazılarını da "sattığı" iddia edilmişti. Yezidi kadınların dramı, dünya gündeminde yer almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet Kaçmaz

Selo sen söylediklerine kendin de inanmıyorsun.Sıkışıca barıştan,masadan bahsediyorsun.Kimse artık bu bayat sözlere inanmıyor.Bir kere sizin barış diye bir derdiniz yok.Kan ve kin üzerine siyaset yaparsınız.Akan her damla kanda sen ve avanelerinin payı var.Savaş kışkırtıcılığını üstlenmişsin.Katiller çetesi de görevini yapıyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş