DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3496 ₺

EURO

17,4380 ₺

ALTIN

973,66 ₺

BİST

2.402,27 ₺

IŞİD ve PYD'den kaçanlar muhaliflere sığınıyor

Suriye'de her gün binlerce kişi, IŞİD ve PYD denetimindeki bölgelerden kaçarak muhaliflerin kontrolündeki kentlere yöneliyor.

6 Yıl Önce
2016-08-24 16:54:44

Halep'e bağlı Azez ilçesindeki yerel aktivistlerden Yasir Muhammed, IŞİD ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD hakimiyetindeki bölgelerden her gün binlerce kişinin muhaliflerin kontrolündeki Azez'e geldiğini söyledi.

IŞİD ve PYD zulmünden kaçan ailelerin sabahın erken saatlerinde Azez'in doğusundaki Harcele köyüne ulaştığını ifade eden Muhammed, Suriyeli Türkmenlerin oluşturduğu Sultan Murat Tugayı'nın kurduğu kontrol noktasından geçen ailelerin, araçlarla ilçeye gönderildiğini belirtti.

Muhammed, yerlerinden olan Suriyelilerin çoğunlukla IŞİD'in kontrolündeki Deyr ez-Zur ve Rakka illeriyle Halep'in Bab ilçesinden geldiğini dile getirdi.

SAK VE PYD'NİN MENBİÇ'İ ELE GEÇİRMESİNİN ARDINDAN KAÇIŞLAR KATLANDI 

Azez bölgesine daha önce her gün 400 ila 600 kişinin sığındığını aktaran Muhammed, ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PYD'nin 12 Ağustos'ta Mümbiç ilçesini ele geçirmesinin ardından bu sayının günde ortalama bine çıktığını vurguladı.

Bölgeye bugün 2 bin 500 kişinin ulaştığı bilgisini veren Muhammed, "Harcele'ye gelen aileler perişan, çocuklar bitkin durumda. Buraya ulaşan ailelere yardım kuruluşları tarafından su ve yiyecek dağıtılıyor." dedi.

Muhammed, IŞİD ve PYD'den kaçan Suriyelilerin bir kısmının Azez'de kaldığını, bir kısmının da Afrin üzerinden muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e yöneldiğini kaydetti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş