DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD uyuyan hücrelere dönüşebilir'

Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, Irak'ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra IŞİD'in uyuyan hücrelere dönüşebileceği öngörüsünde bulundu.

15.09.2016 10:04:05

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasında basın toplantısı düzenledi. Burada bir basın açıklaması yapan Blinken, "2 yıl önce Bağdat ve Erbil IŞİD tehdidi altındaydı. Ancak şimdi koalisyon güçlerinin Irak güçleriyle ortak mücadelesi sayesinde bu örgütün kontrol ettiği toprakların yüzde 50'si geri alınmış durumda. dedi.

"UYUYAN HÜCRE"

Blinken "Irak'ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra IŞİD uyuyan hücrelere dönüşebilir" dedi.

ABD'DEN IRAK'A EKONOMİK "YARDIM"

Irak'ta IŞİD saldırıları sonucu yerinden edilen iç göçmenlerin 1 milyonunun kurtarılan evlerine geri döndüğünü aktaran Tony Blinken, ülkesinin Irak'a insani alanda 181 milyon dolar yardımda bulunacağını ve böylece bu ülkeye 2014'ten beri yaptıkları yardımın 1 milyar doları bulacağını ifade etti.

Resmi temasları çerçevesinde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile görüşen Tony Blinken'in, Bağdat temaslarının ardından Erbil'e geçerek Kürt yetkililerle de görüşmesi bekleniyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş