DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD muhaliflere kimyasal saldırı yaptı'

Muhalifler, IŞİD’in Halep’in kuzeyinde kendilerine yönelik kimyasal silah kullandıklarını söyledi.

7 Yıl Önce
2015-08-22 16:22:29

Muhalifler, Halep'in kuzeyinde Suriyeli Muhalif gruplara karşı savaşan IŞİD'in, Cuma gecesi muhaliflerin elinde bulunan Mera kasabasına kimyasal içerik taşıyan bombalarla saldırdığını söyledi.

Al Jazeera'den Yılmaz Bilgen'e açıklama yapan Şam Cephesi bileşenlerinden Al Baz Tugayı komutanı Ustaz Mahmud IŞİD'in dün gün boyu kasabaya 70 civarında da havan, tank ve füze saldırısı gerçekleştirdiğini aktardı.

Özgür Suriye Ordusu'nun bölgedeki güçlerinin de bir yıl başkanlığını yapan Ustaz Mahmut, akşam saatlerinde şehre yapılan top atışlarında top mermilerine bu kimyasalları taşıyan kapsüllerin takıldığını ve başta çocuklar olmak üzere bir çok kasaba sakininin saldırı sonrası aşırı göz sulanması, mide bulantısı ve halsizlik şikayeti ile sağlık kurumlarına başvurduğunu ifade etti. Saldırının Guta'ya yönelik Esed tarafından düzenlenen kimyasal saldırı ile aynı gün düzenlenmesinin de dikkat çeken muhalif komutan, gece boyu 140'tan fazla kişiye zehirlenme teşhisi ile tıbbi müdahalede bulundulduğunu söyledi.  Bölgede savaşan Türkmen Komutan, Mera Kasabasının farklı mahallelerine isabet eden bu bombalara bağlı olarak 14 farklı kapsül bulduklarını ve ve ilk incelemeyi yapan uzmanların bu kapsüllerden bazılarının kükürt bazlı kapsüller olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Mera Kasabası, önemli oranda Türkmen Nüfus barındıran bölgenin en stratejik noktalarından biri. IŞİD'in Mayıs ayı sonunda Savran Kasabasını ele geçirmesinden sonra başlıca saldırı hedefi haline gelen Mera Kasabası aynı zamanda Halep-Kilis karayolu üzerinde yer alan önemli bir istasyon özelliği taşıyor.  Suriye'nin en büyük silahlı gruplarından Liva Tevhid grubunun Esed Rejimi tarafından öldürülen komutanı Abdulkadir Salih'in kasabası olan ve Türkiye sınırına 18 kilometre uzaklıktaki Mera'da halen 50 binden fazla Suriyeli yaşıyor.   

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş