DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IŞİD: Kenti koruyacağız, yıkmayacağız

IŞİD, geçen hafta ele geçirdiği antik kent Palmira'ya zarar vermeyeceğini duyurdu. IŞİD tarafından yayınlanan videoda, antik kentin görüntüleri servis edilirken, militanlardan birisi, 'Kenti koruyacağız, yıkmayacağız' dedi.

7 Yıl Önce
2015-05-28 14:17:21

IŞİD, geçen hafta ele geçirdiği antik kent Palmira'ya zarar vermeyeceğini duyurdu. IŞİD, kontrolüne geçtikten sonra Palmira'nın yeni görüntülerini yayınladı.

Görüntülerde antik kentin zarar görmediği görülüyor. Bir IŞİD militanı, antik kenti koruyacaklarını ve yıkmayacaklarını söyledi.
Palmira'daki antik harabelerin heykel olmadığını, o yüzden imha edilmeyeceğini belirten IŞİD militanı, ancak buldukları heykelleri yok edeceklerini kaydetti.

 


Örgüt, Palmira'nın kontrolünü ele alırken aynı zaman kent yakınlarında bulunan iki fosfat madenini de ele geçirdi. IŞİD, Palmira'ya doğru ilerlerken iki doğalgaz sahasını da kontrolüne almıştı. Örgütün fosfat madenlerini ele geçirmesiyle Şam rejimi önemli bir ihracat gelirini de kaybetmiş oldu.

 


UNESCO'nun dünya mirası listesindeki antik kent Palmira, Humus ve Şam arasında stratejik bir noktada yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammet tezcan

islamın ve müslümanların en büyük düşmanı bu zalim şiilerdir!ne israil ne de amerika müslümanlara onlar kadar zarar veremez!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş