DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

IŞİD Irak'ta ilerliyor!

Irak ve Suriye'de bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduran IŞİD nisan ayından itibaren ilerlemesini sürdürüyor.

8 Yıl Önce
2015-05-27 16:31:03

AA'nın haberine göre, Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve Şii milislerden oluşan Haşdu'ş Şa'bi'yle çatışma halinde olan IŞİD, Enbar, Musul ve Salahaddin vilayetlerinin önemli bir bölümü ile Irak-Suriye arasındaki Kaim ve Velid sınır kapılarını elinde bulunduruyor. IŞİD'in kontrol ettiği yerlerin neredeyse tamamını Sünni Arap bölgeleri oluşturuyor.

Enbar'ın neredeyse tamamı IŞİD'in kontrolünde

Musul'u kurtarma operasyonu hazırlıklarının yapıldığı bir süreçte Irak'ın batısındaki Ramadi kentini ele geçiren IŞİD, Enbar vilayetinin yüzde 90'ına sahip oldu. Amiriye, Halidiye, Hadise ilçeleri ile Bağdadiye ve Habbaniye nahiyeleri dışında, Enbar'ın tamamı IŞİD'in kontrolünde. Irak ordu birlikleriyle Haşdu'ş- Şa'bi güçleri ise Ramadi'nin 35 kilometre güneyinde kente doğru ilerlemeye çalışıyor. Enbar'ın Germe, Halidiye ve Habbani'ye bölgelerindeki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Musul'un merkezi ile çok sayıda ilçesini elinde bulunduran IŞİD, bu kentin güneyi, kuzeyi ve kuzeybatısında Peşmerge güçleriyle çatışıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) silahlı gücü Peşmerge, Musul'un Vane, Keske, Zummar, Sinun, Hazır, Mahmur, Güver bölgelerini elinde bulunduruyor. İki taraf arasındaki çatışmalar bu bölgelerde aralıksız sürüyor.

Kerkük ve Salahaddin Peşmerge ve Irak ordusunda

Kerkük'ün Havice ilçesinde konuşlanan IŞİD, Peşmerge güçleriyle doğu ve kuzey, Haşdu'ş Şa'bi'ye karşı da güney cephesinde savaşıyor. Kerkük kentinin büyük bölümü ile merkezi, Peşmerge'nin kontrolünde bulunuyor.

Salahaddin vilayetinin Beyci ilçesi ve rafinerisinde Irak ordusu ile IŞİD arasında yoğunlaşan çatışmalar sürüyor. Salahaddin'in kuzeydoğusundaki Musul ve Kerkük'le sınır olan yerlerde bulunan Şirkat ve Beyci kazalarının bir bölümü IŞİD'in elinde ancak vilayet merkezi Tikrit, önemli şehirlerden olan Samarra ve diğer bölgeleri Irak ordusu, Peşmerge güçleri ile Haşdu'ş Şa'bi'nin denetimi altında. Vilayetin Enbar'a sınır olan bölgelerinde çatışmalar devam ediyor.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, 25 Ocak 2015'te IŞİD'in Irak'ta 55, Irak hükümetinin 77, Kürt güçlerinin de 56 bin kilometrekare alanı kontrolü altında tuttuğunu bildirmişti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş