DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

'IŞİD'in kökünü kazımak zaman alacak'

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD ile mücadelenin uzun dönemli bir kampanya olacağını belirterek, 'onların kökünü kazımak zaman alacak” dedi.

07.07.2015 02:43:41

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Obama, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da ulusal güvenlik ekibiyle IŞİD ile mücadeleyi ele alan bir toplantı yaptı. Toplantıya, Savunma Bakanı Ashton Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Lloyd Austin'ın da aralarında bulunduğu ulusal güvenlik ekibinden toplam 35 yetkili katıldı.

Arap ortaklarının da aralarında bulunduğu 60'ı aşkın ulusun IŞİD ile mücadelede bir araya geldiğini hatırlatan Obama, ulusal güvenlik ekibiyle bugün örgüte yönelik stratejilerinde nelerin işlediğini ve daha iyi neleri yapabileceklerini ele aldıklarını kaydetti.

Obama, örgütle mücadelenin kısa süreli olmayacağını daha önce de dile getirdiklerini belirterek, “Bu (IŞİD ile savaş) kısa süreli olmayacak, bu uzun dönemli bir kampanya. IŞİD fırsatçı ve atik. Suriye ve Irak'ta kırsal kesimlerin de bulunduğu birçok yerde masum sivil halkın aralarında mevzilenmiş durumdalar. Onların kökünü kazımak zaman alacak” diye konuştu.

"Örgütün püskürtebileceğini gördük"

Örgütün zayıflatılıp yok edilmesi noktasında "asıl işin" koalisyon güçlerinin havadan destek ve eğitim katkısı sunduğu yerel güçlere düştüğüne işaret eden Obama, Irak'ta Ramadi'ye Suriye'de de ülkenin kuzeyine bakıldığında askeri mücadelelerde ilerlemenin yanında zaman zaman gerilemenin de yaşanabileceğinin görüleceğini hatırlattı.

Obama, 5 binden fazla hava saldırısıyla örgütün binlerce savaşçısının öldürüldüğünü, mevzilerinin, teçhizatlarının ve eğitim kamplarının yok edildiğini anlatarak, “Son yıla baktığımızda, sahada etkili bir partnere sahip olduğumuzda IŞİD'in püskürtülebileceğini gördük” ifadesini kullandı.

Bu noktada Musul barajı, Sincar dağları ve Tikrit'te yenilgiye uğrayan IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği alanların bir kısmını kaybettiği bilgisini veren Obama, Suriye'de de örgütün Kobani, Tel Abyad, Rakka gibi kentlerde, ülkenin kuzeyinde kayıplar verdiğine vurgu yaptı. Obama, “Dolayısıyla tüm bunlar IŞİD'in stratejik zayıflığının bir gerçek olduğunu bizlere hatırlatıyor” dedi.

Örgütün hava gücü bulunmadığını, hiçbir ulus tarafından desteklenmediği ve kendi savaşçılarını infaz ettiğini vurgulayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısacası IŞİD'in hem Suriye'de hem de Irak'ta son dönemdeki kayıpları örgütün yenilebileceğini ve yenileceğini kanıtlıyor. Doğrusu IŞİD'in Suriye'deki üslerine yönelik saldırılarımızı yoğunlaştırıyoruz. Hava saldırılarımız operasyonlarına kaynak oluşturan petrol tesislerini hedef almayı sürdürecek. Suriye'de IŞİD'in liderliğinin ve tesislerinin peşinde olmayı sürdüreceğiz.”

Obama, diğer ülkelerle daha fazla bilgi paylaşımında bulunmanın, sınır güvenliklerini güçlendirmenin, yabancı savaşçıların Irak ve Suriye'ye akınlarını ve onların kendi ülkelerine geri dönmelerini önleyeceğine katkı sunacağını anlattı. Tüm ülkelere bu bağlamda daha fazla görevlerin düştüğünü belirten Obama, bu konuda “ilerleme kat edildiğini görmeye başladıklarını” da ifade etti.

Obama, IŞİD ile mücadele kapsamında sahadaki yerel güçlerin eğitilmesi ve desteklenmesini hızlandırmayı sürdürdüklerini aktararak, Irak'ta Sünni gruplardan gönüllü savaşçıların eğitimlere katılmaya başladığını dile getirdi.

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi

Obama, Suriyeli muhaliflere yönelik desteği artırmak istediklerine de değindi.

“Suriye'de ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik daha fazla şeyler yapmamız gerektiğini ekibime açıkça ilettim” diyen Obama, bu noktada ne tür adımlar atacaklarıyla ilgili bilgi vermedi.  

Obama, Suriye'de iç savaşı sona erdirecek ve halkı IŞİD'e karşı birleştirecek tek yolun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yer almadığı yeni bir hükümeti kuracak kapsayıcı siyasi geçişin olduğunu kaydetti.

IŞİD'in nefret uyandıran ideolojisinin her ülke için tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Obama, ABD'de de bireysel saldırıların birer tehdit oluşturabileceğini, dolayısıyla örgütün ABD içinde kendine taraftar bulmasını önlemek için daha fazla çalışmaları gerektiğini bildirdi.

Obama, “Bizim şiddet içeren aşırılıkla mücadelemiz, aralarında ülkemizi güvenli tutmak için bizimle birlikte hareket eden vatansever Müslüman Amerikalıların da bulunduğu, inançlarından veya geçmişlerinden dolayı sadece bir toplumu hedef almamalı. IŞİD'in ABD'dekiler de dahil dünya üzerinde korunmasız insanlara ulaşma ve onları saflarına katmada özellikle etkin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Onlar dünya genelindeki Müslüman toplumları da hedef alıyor” dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş