DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD'in elinde hala Yezidi kadınlar var'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kadın Konseyi Başkanı Pahşan Zengene, IŞİD'in alıkoyduğu Yezidi kadınlardan bir kısmının hala kurtarılamadığını belirtti.

7 Yıl Önce
2015-08-26 14:05:14

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kadın Konseyi Başkanı Pahşan Zengene, IŞİD'in alıkoyduğu Yezidi kadınlardan bir kısmının hala kurtarılamadığını belirtti.

Zengene, "DAEŞ'in elindeki Yezidi kadınlarının tamamı henüz kurtarılmış değil. Yaklaşın bin Yezidi kadın hala örgütün elinde. Onların kurtarılması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

IŞİD'in Yezidi kadınları "nereye götürüldüğü"ne ilişkin bilgi almaya çalıştıklarını ifade eden Zengene, "Hala Suriye'de mi tutuluyorlar yoksa başka bir ülkeye mi götürüldüler, bilmiyoruz. Bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Kürdistan bölgesi, içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle yeterince ilgilenemiyor" şeklinde konuştu.

IŞİD'in Yezidi kadınlarına yönelik "tecavüzleri"nin "soykırım suçu" olarak kabul edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde girişimde bulunduklarını aktaran Zegene, "BM, AB ve uluslararası kamuoyu bu konuda duyarlı olmalıdır. Kürdistan bölgesine yardımcı olmalılar. Çünkü DAEŞ'e karşı mücadele etmek ve onların elindeki tutsakları kurtarmak, herkesin görevidir" diye konuştu.

Musul'un Sincar (Şengal) ilçesi ve çevresini, Ağustos 2014'te ele geçiren IŞİD çok sayıda Yezidiyi alıkoymuştu. Örgütün kaçırdığı Yezidi kadınları, militanları için "cariye" yaptığı ve bazılarını pazarlarda "sattığı" iddia edilmişti. Yezidi kadınların dramı, dünya gündeminde uzun süre yer almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş