DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IŞİD'in 'Baş-hacker'ı öldürüldü

IŞİD'in baş-hacker'ı İngiltere vatandaşı Cüneyd Hüseyin, Suriye'nin Rakka kentine düzenlenen hava saldırısında öldürüldü.

7 Yıl Önce
2015-08-27 14:09:57

ABD ve Avrupalı yetkililerin IŞİD'in en üst düzey bilgisayar uzmanı olarak değerlendirdiği İngiltere vatandaşı Cüneyd Hüseyin, Çarşamba günü Suriye'nin Rakka kentine düzenleden saldırıda öldürüldü. Hüseyin, son bir hafta içinde öldürülen ikinci üst düzey IŞİD üyesi oldu. Geçen hafta da ABD'nin hava operasyonunda IŞİD'in iki numarası öldürülmüştü. 

Siber güvenlikle ilgili gelişmeleri takip eden CSO'nun haberine göre, Hüseyin, 2 yıl önce Suriye'ye gitti. 'Siber Halife' lakabıyla örgüt içinde nam salan Hüseyin, Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabını hackleyen IŞİD ekibinin başındaydı. 

Reuters'a konuşan bazı Amerikalı yetkililer hacker'ın öldürüldüğünü belirtirken, ABD istihbaratı uzmanları Hüseyin ve eşinin hâlâ ayakta olduğu iddiasında. Eski 'terörle mücadele' uzmanı ve George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Seamus Hughes, bu tür ölüm haberlerini doğrulamanın mümkün olmadığını savunurken, "Tamamen kandırmaya yönelik bir girişim de olabilir" dedi. 

Siber güvenlik uzmanları ise Hussain'in 'çok ciddi sorunlar çıkarabilecek bir tehdit' oluşturmadığı görüşünde. CrowdStrike güvenlik şirketincen Adam Meyers, "IŞİD'in saflarına eleman toplama, bilgisayar ağlarını çökertme ve kritik altyapılara zarar verdiği için birincil hedef konumunda" diye konuştu. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş