DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IŞİD'in 14 yaşındaki çocuğa işkence görüntüleri

BBC'nin eline geçen, cep telefonuyla yapılmış bir video kaydında IŞİD'in 14 yaşındaki bir Suriyeli çocuğa işkence edişi görüntüleniyor.

02.06.2015 11:45:29

BBC'nin haberine göre, IŞİD'den firar eden bir kişinin çektiği görüntülerde, bileklerinden asılı çocuk dövülüyor.

Cep telefonu kaydında, Ahmed adlı gözleri bağlı çocuğun ayaklarının 30 santim kadar yukarıda sallandığı, tepeden tırnağa siyah giyimli iki maskeli erkeğin çocuğun gencin etrafında dolaştıkları görülüyor. Bu şahıslardan biri elinde bir bıçakla tabanca, diğeriyse bir Kalaşnikof tutuyor.

Kollarından asılı çocuğa daha sonra döverek işkence ediliyor.

Şimdi sınırı aşıp Türkiye'ye geçen Ahmed, "Ailemi düşündüm. Annemi düşündüm. Öleceğimi, anne babamı, kardeşlerimi, arkadaşlarımı, akrabalarımı geride bırakacağımı düşündüm. Ölüyorum zannediyordum." diyor.

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD kontrolündeki Rakka kentinde ekmek satarak para kazanıyormuş daha önce Ahmed.

Tanıdığı iki adam, IŞİD'in toplantı yaptığı bir yerin yakınına bir torba bırakmasını istemiş. Böylece Ahmed farkına varmaksızın bomba yerleştirme işinde kullanılmış.

İki gün süreyle işkenceye uğrayan Ahmed, "Bana elektrik verdiklerinde avaz avaz anne diye bağırıyordum. Ama böyle bağırdığım anda işkencecilerden biri voltajı yükseltiyor, anneni bu işe sokma diyordu. Dindar gibi görünüyorlar ama bunlar kâfir. Sigara içiyorlardı. Müslümanlık kurallarını uygular görünüyorlardı ama öyle değillerdi. İnsanlara vuruyor, insanları öldürüyorlardı." diye anlatıyor.

Ahmed hapse atıldıktan sonra idama mahkum edilmiş. Ama infazcısı gence acımış ve kaçmasına göz yummuş.

Bitmeyen kâbuslar

"Nadiren uyuyabiliyorum. Türkiye'ye ilk geldiğimde her zaman kâbus görüyordum. Biraz tedavi gördüm. Ama uyuyamıyordum. Her zaman yaşadıklarım geliyordu gözümün önüne. Ne zaman gözlerimi kapasam kâbuslar başlıyordu, sabaha kadar uyku girmiyordu gözüme" diyor Ahmed...

Ahmed'in dövülmesini filme çeken adamla buluştum. IŞİD'den firar ettiğini, pişmanlık içinde olduğunu anlattı. Film, propaganda amacıyla çekilmiş. "Her anından pişmanlık duyuyorum. IŞİD'e katılmam inanarak olmadı, katılmak zorundaydım. Benim elim çok ağır değildi insanlara karşı, ama yine de, acı verdiğim insanların beni affetmesini umuyorum" diyor.

Ahmed'le aynı zamanda işkence gören diğer iki şahsın başına ne geldiği bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler IŞİD ile Suriye ve Irak'daki diğer silahlı grupları çocuk ve gençlere işkence etmek, çocuk ve gençleri öldürmekle suçlamıştı.

Bu örgütler çocuk ve gençleri kendi saflarına alarak eğitiyor ve savaş cephesinde kullanıyor.

BBC'ye yaşadıklarını anlatan bir diğer genç de, daha 15 yaşındayken el Kaide örgütüyle bağlantılı Nusra Cephesi adına savaştığını ve öldürdüğünü; IŞİD güçlerine geçinde 13 yaşındaki çocukların bile beyinlerinin yıkandığını gördüğünü söyledi.

Çürütülen bir kuşak

IŞİD tek yanlı ilan ettiği "halifelik" yönetimi içinde lâik eğitime son verdi ve çocukların beyinlerinin yıkandığı, çocuklara adam öldürme eğitiminin verildiği askeri okul tarzı okullar kurdu.

Bir IŞİD propaganda videosunda, bazıları ancak ergenlik yaşına ulaşmış çocukların tatbikat yaptıkları ve ateş etmeyi öğrendikleri görülüyor. Kafa kesme videolarında çocuklara da yer veriliyor; çocukların da adam öldürmeleri görüntüleniyor.

Halid (gerçek adı değil) şimdi 17 yaşında. Ama bundan sadece 2 yıl önce el Kaide'nin Suriye'deki uzantısı el Nusra Cephesi için çarpışmış ve adam öldürmüş. Daha sonra IŞİD'e katılması için baskı yapılmış. O zamandan bu yana firar etmiş ama savaşa katılmasını erkekliğe geçiş olarak görüyor. Çocukların özellikle hedef alındığını anlatan Halid, "IŞİD içinde yetişkin savaşçılar bir azınlık. Benim mezun olduğum sınıf 15-16 yaşlarındaki gençlerle doluydu. Hatta 13-14 yaşında pek çok genç vardı. Daha genç olanlar savaşmaya ve Allah adına cihada katılmaya daha hevesli." diyor.

Örgüte alınan genç yaştaki insanlardan çocuk diye söz edilmesine tepki gösteriyor; "Allah sizi affetsin, çocuk demeyin. Tüfek, yedi şarjör, altı el bombası taşıyanlar çocuk değil, erkek. Müslüman erkekler bunlar. Adam olmakla erkek olmak arasında fark var. Birçok insan adam değil, sadece erkek. Allah adına silahlanıp savaşanlar, Müslüman kadınların namusunu koruyanlar adamdır" diyor.

IŞİD Suriye ve Irak'ta normal yaşamı köklü bir şekilde değiştirdi ama bunun etkileri hemen görülmeyecek.

Bütün bir kuşak bozuldu. IŞİD'in çocukları nefret eden, adam öldüren genç erkeklere dönüşecek ve daha uzun yıllar Suriye ve Irak'ta sorun yaratmaya devam edecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş