DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD Halep'te hardal gazı kullandı'

IŞİD, Halep'in Mari ilçesine düzenlediği saldırıda hardal gazı kullandığı belirtildi.

7 Yıl Önce
2015-08-23 13:20:54

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Suriye'de rejim tarafından kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıları belgelemek amacıyla Ekim 2012'den beri faaliyet gösteren merkezin müdürü Zahir es-Sakit yaptığı açıklamada, geçen cuma günü IŞİD'in Halep'in kuzey kesimindeki Mari ilçesine düzenlediği saldırı esnasında hardal gazı kullandığını söyledi.

Hardal gazı zehirlenmesi belirtileri gösteren 10 kişinin tedavi altına alındığını belirten Sakit, "DAİŞ'in kullandığı bazı silahlar eski Irak ordusunun depolarından alınmış olabilir. Belirtilerin geç ortaya çıkması bunu gösteriyor. Hardal gazının etkisi, uzun süre beklemesi nedeniyle hafiflemiştir. Bu da belirtilerin 24 saatten uzun bir süre sonra ortaya çıkmasına neden oldu" açıklamasında bulundu. Sakit, hardal gazı karışmış içecek veya yiyeceğin tüketilmesinin anında midede iltihaba yol açacağını, bu gazın kıyafetle temas etmesi halinde ise cilt tarafından emilmesinin engellenmesi için giysilerin derhal çıkarılması gerektiğini anlattı.

Mari Hastanesi Başhekimi Tarık Neccar da IŞİD'in düzenlediği saldırıdan etkilenen 10 kişinin hastanede tedavi altına alındığını, bu kişilerde, "nefes darlığı, gözde kızarıklık, göz altında morluk, şiddetli baş ağrısı, ciltte kızarma ve kaşıntı" belirtilerinin görüldüğünü kaydetti.

IŞİD, son günlerde yoğun saldırılar düzenlediği stratejik Mari ilçesinin çevresinde bulunan bazı bölgeleri ele geçirmişti.

ABD öncülüğündeki Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü komutanlarından Tuğgeneral Kevin Killea da cuma günü yaptığı açıklamada, IŞİD'in Irak'ta Peşmerge güçlerine düzenlenen saldırıda hardal gazı kimyasalı kullanıldığının tespit edildiğini, ancak kesin sonuçların birkaç hafta sonra ortaya çıkacağını söylemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş