DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IŞİD'e katılım neden artıyor?

Son olarak UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne dahil ettiği Palmira'yı ele geçiren ve adından sıkça söz ettiren IŞİD'e katılım sürüyor.

7 Yıl Önce
2015-05-29 15:20:52

Ajanshaberin haberine göre,  Hem Ortadoğu'nun hem de tüm dünyanın aylardır gündemine oturan IŞİD'e katılım tüm hızıyla devam ediyor. Suriye'ye giden erkeklerin yanı sıra, kadınların da örgüte katılma oranı bir hayli yüksek. İlgiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, bu yıl içerisinde 550 batılı kadın IŞİD kamplarına gitti. Peki, insanlar neden güvenli evlerini, eşlerini, ailelerini ve hatta çocuklarını arkalarında bırakıp terör örgütüne katılıyor?

Prof. Dr.  Yaşar Hacısalihoğlu bu konuda çarpıcı bir tespit yapıyor: 

"Ben öteden beri IŞİD yorumu yaparken şunu söylerim: IŞİD içinden istihbarat örgütünün geçtiği, yapılandırılmış bir terör örgütüdür. Kendisi her ne kadar bir devlet olduğunu söylese de devlet desteklidir. IŞİD, ihale verilmiş bir kalemdir ama o kalemi tutanların yönlendirdiği bir mızrak ucudur"

Yeni Yüzyıl Üniversitesi  Rektör Yardımcısı İİBF Dekanı Prof. Dr.  Yaşar Hacısalihoğlu, merak edilen soruları AjansHaber için yanıtladı...

"BİRDEN FAZLA BAŞLIK ALTINDA DEĞERLENDİRİLMELİ"

Her sosyal olgunun birbiriyle etkileşimli birden fazla sebebi vardır. IŞİD'e katılım kanalının oluşmasının hangi nedenlerle beslendiği sorulduğunda bunun birden fazla başlık altında incelenmesi gerekiyor. Elbette siyasi nedenler vard. İnanç, finans, psikolojik problemler gibi nedenleri de var.

"İSLAM TERÖR VE ŞİDDETLE ANILDI"

11 Eylül saldırılarından sonra İslam, özellikle Avrupa cenahında terör ve şiddetle anılmaya başlandı. Bu, bir süre sonra toplumsal yüzeyde dışlanmışlığı ve ayrımcılığı körükledi. Bu çok önemli bir faktör. Bir yandan cihata çağıran ve Müslümanlara kendi özgür yaşam biçimini yaşayabileceğini sağlayan bir devlet kurduğunu iddia eden bir örgütün bu propaganda dilini kullanıyor olması batıda dışlanmışlık yaşayan müslümanlar tarafından beslenebiliyor.

"16-17 YAŞINDA KIZ ÇOCUKLARI IŞİD'E KATILIYOR"

Aileleriyle sorun yaşayan 16-17 yaşında kız çocuklarının katıldığını da görüyoruz. Benliğini, kimliğini, aradığı sosyolojik varlığını bu çizgide bulanlar, ailelerinin haberi olmadan kaçak yollarla IŞİD'e katılıyor. Bu çocukların aileleri durumdan haberdar değil ve çoğu zaman kayıp ilanlarıyla çocuklarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bu, aslında Batı dünyasında çok yaygınlaşan toplumsal iklimden beslenen bir şey.

"YOKSUL GENÇLERE PARA VERİYORLAR"

IŞİD, yoksul, dışlanmış, itilmiş ve kendine kimlik edinememiş insanların içine düştüğü buhrandan da beslenen bir örgüt. Silahlı bir terör örgütü olarak en zengin örgüt. Günlük 1 milyon dolarlık bir gelirleri var ve rafineri işletiyorlar. Böyle bir noktada da broşürlerle eleman devşirilmeye çalışıldığında bir gelir kaynağı gibi gözüküyorlar. Kredi borcu olanların borçlarının kapatıldığı, fatura ödeyemeyecek kadar yoksul olan gençlere maddi destek verildiği raporlarla takip ediliyor. Bütün bu yaşam mücadelesi içinde bunalım yaşayan, benlik duygusunu kaybeden, yetişkinliğe henüz geçememiş ve ergenlik bunalımı yaşayan, yaşam enerjisini kaybetmiş kişilerin ikliminden de besleniyor, buradan da önemli bir insan devşirmeliği yapıyorlar.

"IŞİD BİR KALEMDİR"

Ben öteden beri IŞİD yorumu yaparken şunu söylerim: IŞİD içinden istihbarat örgütünün geçtiği, yapılandırılmış bir terör örgütüdür. Kendisi her ne kadar bir devlet olduğunu söylese de devlet desteklidir. IŞİD, ihale verilmiş bir kalemdir ama o kalemi tutanların yönlendirdiği bir mızrak ucudur.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdal musa

Kürde yine saldiri yine savas ve yine katliam...Nerde bir kürt varsa dogduguna pisman ediliyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş