DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD'e karşı verilen mücadele hız kazandı'

ABD Savunma Bakanı Carter, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin 'hız kazandığını' belirterek, koalisyon ülkelerinden çabalarını artırmalarını istedi.

7 Yıl Önce
2015-12-10 02:22:13

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD'e karşı verilen mücadelenin "hız kazandığını" belirterek, koalisyon ülkelerinden çabalarını artırmalarını istedi.

Carter, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'ne yaptığı konuşmada, bütün koalisyon ülkelerinin "daha fazla çaba göstermesi" gerektiğini söyledi.

IŞİD'e karşı mücadelenin hız kazandığını belirten Carter, "Hepimiz daha fazla çaba göstermeliyiz" dedi.

Carter, "Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri hava saldırılarına ilk günlerde katıldı, sadece hava saldırılarına. Fakat o zamandan beri Yemen'deki iç savaşla hem havadan hem karadan meşgul oldular" dedi.

"Irak ordusu belli bir ölçüde dayanıklılık gösterdi"

"ABD'nin IŞİD'e karşı stratejisi ve ABD'nin Irak ve Suriye politikası" başlığı altında konuşan Carter, geçtiğimiz aylarda ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'ta "özelleştirilmiş eğit ve donat" programı uyguladıklarını belirtti.

IŞİD'e karşı verilen mücadele kapsamında Irak ordusuna büyük araçlara karşı kullanmak amacıyla AT-4 tipi omuzdan atılan füze eğitimi de dahil olmak üzere eğitimler verdiklerini belirten Carter, hala önlerinde uzun bir savaş olduğunu ve Irak ordusunun "belli bir ölçüde" dayanıklılık gösterdiğini söyledi.

"(Kara operasyonun) yerel güçler tarafından yapılması gerekir"

Carter'ın açıklamaları üzerine konuşan Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise, taktiksel olarak koalisyon güçlerinin bir gelişme gösterdiğini kabul etmekle birlikte, "Biz bu savaşı kazanmıyoruz. Zaman bizim tarafımızda değil" ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi.

McCain, şu anda IŞİD'e karşı verilen mücadele içerisinde daha aktif bir kara harekatı gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Hala Rakka'yı geri almak isteyen karada bir askeri birlik yok" şeklinde konuştu.

Bakan Carter ise Başkan Obama yönetiminin IŞİD'e karşı Amerikan askerlerinin karadan direkt operasyon yapmaması metodunu desteklediğini söyledi.

Carter yakın bir zamanda, bunun bir karşılık verebileceğini, fakat uzun vadeli politikada ABD için sıkıntılar yaratacağını söyledi. Carter, "Uzun vadede, ele geçirilen bölgenin güvenliği ve yönetimi konusunda ciddi sorunlarla yüzleşeceğiz, (kara operasyonu) yerel güçler tarafından yapılması gerekir" dedi.

Carter ile birlikte Silahlı Hizmetler Komitesi'ne konuşan ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı generallerinden Paul Selva ise IŞİD'e karşı mücadele eden Suriyeli demokratik güçlerin ve Kürt müttefiklerin, alınması halinde Rakka'yı elde tutabileceklerinden emin olmadığını söyledi.

Selva, Suriyeli demokratik güçlerin ve Kürt müttefiklerin Rakka'ya baskı uygulamak istediklerini belirterek, devamında, "Güvenliğin sağlanması ve kontrolü konusunda yeterince güç gösterebilecekleri çok net değil" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Suriye'de "uçuşa kapalı bölge" konusuna da değinen Selva, bunun siyasal ve askeri sebeplerden dolayı olamayacağını belirterek, "Asıl sorulması gereken soru, şu an bunun için siyasal ortam uygun mudur?" ifadesini kullandı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş