DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'IŞİD'deki yabancı sayısı Iraklıların sayısını geçti'

Irak Başbakanı İbadi, IŞİD saflarında çarpışan yabancı sayısının son dönemde çok arttığını belirterek 'Eskiden DAEŞ saflarındaki yabancıların oranı yüzde 42 iken şimdi yüzde 60' dedi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:49:21

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Paris'te IŞİD ile mücadele konusunda düzenlenen uluslararası konferans başlamadan önce basın toplantısı yaptı.

Irak Başbakanı, koalisyona bağlı hava kuvvetlerinin, Irak kara birliklerine IŞİD'in ülkedeki ilerleyişi konusunda yeterli istihbarat bilgisi vermediğini belirtti.

İbadi, "Hava desteği yeterli değil, DAEŞ hareketleri yeteri kadar izlenmiyor. DAEŞ çok küçük gruplar halinde bölgede sürekli hareket halinde" ifadelerini kullandı.

Irak yönetimine verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini savunan İbadi, "Uluslararası koalisyon tarafından bize çok söz verildi ancak bunlar hayata geçirilmedi. Yeteri kadar silah ve mühimmat alamadık. Sadece kendi imkanlarımız ve gücümüzle hareket etmek zorunda kaldık" diye konuşu.

"Yabancıların oranı yüzde 60 oldu"

Bölgede IŞİD saflarında çarpışan yabancıların sayısının da son dönemde oldukça arttığı uyarısında bulunan İbadi, "Eskiden Irak'ta DAEŞ saflarında çarpışan Iraklıların oranı yüzde 58, yabancıların oranı yüzde 42 iken, şimdi yabancıların oranı yüzde 60, Iraklıların oranı yüzde 40 oldu" diye konuştu.

Paris'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da aralarında bulunduğu pek çok ilgili ülke hükümet yetkililerinin katıldığı uluslararası konferansta, IŞİD'e karşı alınacak önlemler masaya yatırılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

erzurumiye cevaben

el insaf diyorum. bilmediğinizin ardına düşüyor ve ırkçı söylemlerle bunu destekliyorsunuz. sizi tevbe etmeye davet ediyorum. 1. bir musluman kişilerin kimliğine bakmaz bunu belleyin. kimlik davasını güden şeytanın askeridir. 2. masum sivilleri öldürdüğünün ispatı lazımdır. 3. islamın savaş hukukunu bilmeniz lazımdır. 4. istihbarat örgütleriyle bağını ispatlamanız lazımdır. hani ayette buyuruyorya Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. isra 36 sana tavsiyem.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş