DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İşçiler Renault'la anlaşamadı

Bursa'da otomotiv işçilerinin eylemlerinin başladığı OYAK Renault fabrikasında anlaşma sağlanamadığı bildirildi...

7 Yıl Önce
2015-05-22 05:28:17

Ajansların haberine göre, Bursa'daki OYAK Renault fabrikasının yetkilileri ile işçilerin seçtiği sözcüler ve tarafların avukatları arasında gerçekleştirilen toplantı olumsuz sonuçlandı.

Toplantı sonrası tesis önünde gazetecilere açıklama yapan işçilerin seçtiği sözcülerden Ekrem Salım, çalışanların belirlediği ücretin baz alınıp prim adı altında kendilerine ödenmesini istediklerini belirtti. Salım, şöyle devam etti: 

"Fakat bu konuda uzlaşamadık. Biz protokol istedik onlar taahhütnameye çevirdi. Beş gündür süren bu eylemde sürekli aynı şeyi yapıyorlar. Protokol olarak sunduğumuz evrakı taahhütnameye çevirip aynı şekilde geri dönüş yapıyorlar. Yani bunlar bu işin çözülmesinden değil, çözümsüzlükten yana. Biz onlara sürekli çözüm üreterek yaklaştık. Ama onlar bizim çözümlerimize, çözümsüzlükle yaklaştılar. Bundan sonraki süreçte kendileri oturup bir karar verecekler. Ya MESS ile yola devam diyecekler ya da MESS'ten ayrılıp tekrar bizim varlığımızı kabul edecekler.''

Kendilerinin talepleri konusunda bilgiler veren Salım, şöyle konuştu:

''Biz BOSCH fabrikasında uygulanmış olan saat ücretlerinin baz alınarak ortalama ne kadara tekabül ediyor ise yani 450-500 lira bu buradaki çalışma miktarına göre de değişir, o değişikliğin bize prim altında aylık olarak ödenmesini istedik. Fakat onlar olumsuzlukla yaklaşıp bize geri dönüş yaptılar. Biz protokol istedik onlar protokol olmayacağını taahhütname olacağını belirtti. Biz de bu taahhütnameyi kabul etmedik. Çünkü miktarı belli değil. Miktar belli olmadığı için biz de bunu arkadaşlarımız adına olumsuz gördük. Biz arkadaşlarımızın beklentilerini karşılamak için oraya gittik. Onlara geri dönüşümüzü yaparken karşılarına çıkarken 100 lira parayla döndüğümüzü onlara anlatamayız. Çünkü onların bizden bir beklentisi var.''

-''Anlaşmaya varana kadar eyleme devam edeceğiz''-

Salım, toplantıda sendika temsilcileri olmadığını, görüşmeleri ise iş verenle yaptıklarını dile getirdi.

Eylemlerin devam edeceğini de belirten Salım, "Şu an içeridekiler aynı şekilde eyleme devam ediyorlar. Arkadaşlarımız dışarı da çıkarılmak istenirse polise karşı herhangi bir müdahale içine girmeyecekler. İllaki çık denildiği zaman polis çıkartmak isterse çıkacaklar. Burada aramıza katılacaklar. Eylemimiz dışarıda devam edecek. Fabrikanın sahibi işçilerdir. Kimsenin fabrikayı işgal ettiği yok. Esas işgali yapan yöneticilerdir. Anlaşmaya varana kadar eyleme devam edeceğiz" dedi.

Ford Otosan işbaşı yaptı

Çalışanlarının ücret iyileştirmesi talebiyle iş bıraktığı Kocaeli'deki otomotiv fabrikası Ford Otosan'da dün saat 16.00'dan itibaren 16.00-24.00 vardiyası ile üretimin yeniden başladı. 

Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Yücel Yücel, Coşkunöz Metal'de üretimin başlaması ve yedek parça ikmalinin yeniden yapılması sonucu, Ford Otasan'ın da üretime yeniden başlayacağını açıkladı.

Yücel, "Çalışan arkadaşlarımızın, dışardan gelip provokatörlük yapmak isteyenlere uymayacaklarına inanıyorum. Ford Otosan işçisinin fabrikalarına ve işine sahip çıkacaklarından kuşkumuz yok" dedi

Coşkunöz işçileri göreve döndü

Beş gün önce üretimi durduran otomotiv yan sanayii firmalarından Coşkunöz'de işçiler yeniden işbaşı yaptı.

Coşkunöz işçileri sözcüsü, Al Jazeera Türk'e varılan anlaşmanın ayrıntılarını aktardı. Buna göre işçiler, Bosch fabrikasında uygulanan ücretler kadar olmasa da, belli oranda zam alacak. Türk Metal Sendikası ile 2017 yılına kadar yapılan sözleşmenin dolması beklenecek. Sözleşmenin bitmesiyle birlikte işçiler istedikleri sendika ile yeniden anlaşabilecek. Coşkunöz yetkilileri, eyleme katılan çalışanların işten çıkartılmayacakları konusunda da söz verdi.

Bursa'da, 15 Mayıs'ta OYAK Renault'ta üretimin durdurulmasıyla başlayan eylemler, TOFAŞ, Mako ve Ototrim'de de sürüyor.

Otomotiv işçileri, haklarını savunmadıklarını iddia ettikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nın yöneticileri ile işverenlerini protesto ediyor. OYAK Renault ve TOFAŞ'ta eylem yapan işçilerden bazılarına 20 Mayıs Çarşamba günü Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan tebligat gönderilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş