DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

İş stresini azaltmanın yolları

Yoğun iş temposu özellikle kapalı alanlarda çalışanlar için hem psikolojik hem de fiziksel olarak olumsuz etkilere neden olabiliyor. E-postalar, olur olmaz mesajlar, çalan telefonlar, hazırlıksız yakalandığınız toplantılar… Ancak siz de birkaç basit yöntemle iş stresini azaltabilir, bu stresle baş etmeyi öğrenebilirsiniz.

09.02.2021 19:10:35

KübraStresin sizi nasıl etkilediğinin farkında olun

Bu kulağa basit gibi gelebilir, ancak stresin sizi ne kadar etkilediğini göz ardı etmeyin. Stresli bir günün sonunda kendinizi duygusal olarak bitkin ve karamsar bulabilirsiniz. Yönetilmeyen strese uzun süre maruz kalmak vücudunuza ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir. Sonaraştırmalar, işle ilgili tükenmişlik ile depresyon ve anksiyete arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Stres belirtileri

Düşük enerji veya sürekli devam eden yorgunluk

Baş ağrısı

Uyku bozuklukları (uykusuzluk ya da fazla uyuma isteği)

Yeme bozuklukları  (aşırı yeme ya da iştahsızlık)

Sindirim sorunları

Kalp çarpıntısı

Terlemek

Kendine güvensizlik

Stres faktörlerinizi yazın

Stresli durumları belirlemek ve kaydetmek sizi neyin rahatsız ettiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları, rahatsız eden çalışma alanı veya iş yerinin uzak oluşu nedeniyle işe gidip gelmenin zorlukları gibi gerilim kaynakları olabilir. Stres tetikleyici bu durumları ve sizin bu strese maruz kaldığınızda verdiğiniz tepkileri bir hafta süreyle not alın. Ayrıca size fiziksel, zihinsel veya duygusal tepkiler veren kişileri, yerleri ve olayların tamamını günlüğünüze dahil edin.

Tüm bunları yazarken kendinize sormanız gereken sorular;

Bu bana nasıl hissettirdi? (Korku, kızgınlık, öfke, incinme)

Tepkim ne oldu?

Bu stres faktörüne nasıl çözüm bulabilirim?

Kendinizi yeniden şarj etmek için zaman ayırın

Yoğun bir günde birkaç dakikanızı ayırmak bile tükenmişliği önlemeye yardımcı olabilir. Toplantılar arasında komik ve eğlenceli bir video izlemek veya ilginç bir postcast ya da sevdiğiniz biriyle kısa bir telefon sohbeti size gün boyunca rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Ayrıca boş vakitlerinizde sürekli işinizle ilgili e-postaları kontrol etmeyerek veya akşamları telefonunuzla ilgilenmeyerek işiniz hakkında düşünmeye ara vermek de önemlidir.

Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirin

Bazen işten bunaldığınızı hissetmek, ne kadar organize olduğunuza bağlıdır. Bu nedenle kendinize haftalık ve günlük çalışma planı oluşturun.

İş ve kişisel yaşamınızı dengeleyin

24 saat müsait olmayın! Yani iş ve ev yaşamınız arasında net sınırlar oluşturun. Sosyalleşmek için, ailenizle vakit geçirmek için, e-postalarınıza bakmak veya telefonlara cevap vermek için sınırlarınız ve kurallarınız olmalı.

Olumsuz düşüncelerden uzak durun

Uzun süre endişe ve kronik stres yaşadığınızda, zihniniz hemen sonuca varmak ve her durumu olumsuz bir bakışla değerlendirme eğiliminde olacaktır. Örneğin, sabah işe gittiğinizde patronunuz size selam vermezse “bana kızdılar” diye tepki verebilirsiniz.

Otomatik yargılarda bulunmak yerine, kendinizi olumsuz ve negatif düşüncelerinizden uzaklaştırın ve bu durumlarla karşılaştığınızda sadece gözlemleyin.

Her zaman güç alacağınız, güvendiğiniz bir desteğiniz olmalı

Stresli bir iş ile başa çıkmanıza yardımcı olması için arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olun. Örneğin zorlu bir hafta ya da günler geçiriyorsanız, çocuklarınızla ilgilenmesi (okuldan alması gibi) için ailenizden veya yakın arkadaşlarınızdan destek almaktan çekinmeyin. Zor zamanlarda güveneceğiniz insanlara sahip olmak, oluşan iş stresinin ve gerginliğin bir kısmını hafifletecektir.

Kendinize iyi bakın

Kendinizi düzenli olarak işten güçten bunalmış hissediyorsanız, sorumluluklarınız ağır gelmeye başladıysa, kişisel bakım için zaman ayırmanız şarttır. Düzenli uykuya öncelik vermek, dinlenmek, eğlenmek için zaman ayırmak, spor yapmak (hiç değilse yürüyüş), gün boyunca aç kalmamak, sağlıklı beslenmek, kişisel bakımlar yaptırmak size iyi gelecektir.

Rahatlama teknikleri öğrenin

Bilerek yavaşlamak ve çevrenizin bilincinde olmak sizi hafta boyunca rahatlatabilir. Derin nefes egzersizleri ve farkındalık, kaygı ve endişelerinizi yatıştıracaktır. Her gün birkaç dakikanızı ayırıp basit bir aktivitenin keyfini çıkarmaya odaklanarak başlayın. Bu ister parkta kısa bir yürüyüş, isterseniz bir cafe'de kendinize kahve ısmarlamak olsun sadece kendinizle kalın ve o zamana odaklanın.

Ofisin dedikodu fabrikasından uzak durun

İş yerinde yaşanan çatışmalar, duygusal ve ruhsal sağlığınıza büyük zararlar verebilir. Bu nedenle dedikodu ortamlarından kaçınmaya gayret edin. Çalışma arkadaşlarınızdan birinin dedikodu yapmaya yatkın olduğunu biliyorsanız, onunla daha az zaman geçirmenin veya sohbeti dedikodudan uzak konulara yönlendirmenin bir yolunu bulun.

Mükemmelliyetçi olmaktan vazgeçin

Bir işi ya da bir sunumu doğru bir şekilde yapmanız veya günler önceden tamamladığınız bir raporu mükemmelleştirmek için fazladan saatler çalışmanız gerekiyorsa, artık durup düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir. Mükemmelliyetçiliğin bazı olumlu faydaları olsa da, oldukça stresli olabilir ve tükenmişliğe yol açabilir. Siz işinizle ilgili harcadığınız efora ve çabaya odaklanın ve bir hata yaptığınızda başarısızlığı kişiselleştirmeyin.

Tatile gitmek

Sorumluklardan ve işle ilgili aktivitelerden uzaklaşmak sizin rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bunun için uzun yolculuklar yapmanıza gerek yok. İşsiz geçireceğiniz ve şehre birkaç saat uzakta bir hafta sonu tatili bile sizi motive edecektir.

Profesyonel danışmanlık almaktan çekinmeyin

Terapi almak için bir akıl veya ruh sağlığı sorununuz olması gerekmez. İş yerinde bunalmış hissetmek destek almak için yeterli bir nedendir. Bu konuda profesyonel bir destek almak, iş stresinizin kaynaklarını daha iyi bulmanıza ve bu stresi daha iyi yönetebilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizle ve kariyerinizle ilgili stratejiler geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş