DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İranlı molladan çok konuşulacak açıklama!

'İmamlar ve onların yokluğunda Dini Lider’in emrini yerine getirmeden Allah’a ulaşılmaz!'

26.05.2015 22:47:31

İslahhaber'de yer alan habere göre; İran'da Şiilerin dini sorularını cevaplayan Şii din adamı Allah'ın kulu olan ve “Allah'ın velisi” olarak tanımladıkları 12 imam ve onların olmadığında yerine geçen dini lidere kulluk yapmanın Allah'a kulluk yapmak olduğunu bildirdi!

İran'ın resmi devlet televizyonunda "Allah'a doğru" programında soruları yanıtlayan Şii din adamı Hüccet-ül İslam Mandigari şöyle bir soruyla karşılaştı “Şii inancında namaz kılmak ile ehl-i beyt birbirine yakın bir konumda gösterilmektedir. Hatta bazen vilayeti kabul etmeden (imamlar ve onların yokluğunda Şii din adamlarını ve emirlerini itaat etmeden) kılınan namaz Allah katında kabul görülmez gibi tabirler duyuyoruz. Bu cümlenin felsefesi nedir?”

Şii din adamının cevabı çok ilginç. Uzun bir açıklama yapan İranlı din adamı Kur'an-i Kerim'de, “Allah'a iman getirenler peygamber ve Ali ve çocuklarının vilayetini kabul edeler” diye buyurulduğunu söylüyor ve “Peygamber ve Ali'nin vilayetini ve emrini kabul eden onların yokluğunda fakihlerin (Şii din adamlarının) emirlerini kabul eder” diyor.

Allah'ın kendisinin Ali'yi veli olarak belirlediğini söyleyen Hüccet-ül İslam Mandigari “Allah Ali'yi veli olarak belirlediğinde herkes kabul etmeliydi ve Ali'nin 25 yıl inzivasından sonra onunla biat edenler de yararlı bir iş yapmadılar. Birinci ya da 4. Halife üzerine değil bizim kavgamız. Kavgamız ilk halifenin Allah tarafından belirlenmesidir ancak onun 4. Halife olduğunu halk söyledi” diyen İranlı Şii din adamı o zamandaki halkın Allah'a kulluk etmediğini söylüyor ve çelişkili sözlerinde bir taraftan “Allah diyor ki aracı olmadan ibadet edin” diyor ve diğer taraftan ise “benim için aracı olmadan ve direkt secde edin diyen Allah, Allah'ın halifesine itaat etmeyi de emrediyor” diyor.

Sanat takımının yönetmensiz ve spor takımının antrenörsüz bir işe yaramayacağını söyleyen Mandigari sözlerinin sonunda, “Allah'ın velisine kulluk yapmak, Allah'a kulluk yapmak demektir” diyor!

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kahrolsun terör

pkkninmiymiş hizbullahınmı?

Erkam

Sen Sünnilikte gazali 'yi, taftazani' yi, imam maturidiyi eleştirince ne oluyor bakalım mehmet yılmaz bey? Tekfir etmiyorlar mı seni? Sünni ve şii avam, birbirini tanımadan birbirini eleştiriyor. Bilenler de acı acı gülüyor

ali osman

MPL kanalını hiç izlemiyormusunuz. Neredeyse Her tarikat aynı şeyi vazediyor. Şia ve ehli sünnet imamları Altın Silsile de birleşiyor. Beslenilen kaynak aynı. Bakmayın bugün cübbe giyen Ehli sünnetçi ekolün şia ya karşıyız yaygarasına. ortak noktaları çok.

Erkam

İslamcılığın selefileşmesi... Lafı zahirden anlama... Kul kelimesi ne anlama geliyor önce onu bilin. Sonra da Allah ıslah etsin

mehmet yılmaz

şiiliğe sapık denilmesinin en büyük sebebi budur. hıristiyanlıkta papazlarda olduğu gibi şiilerde mollalarda nerdeyse tapılacak kadar önem adfedilir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş