DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3814 ₺

EURO

17,5432 ₺

ALTIN

971,59 ₺

BİST

2.418,10 ₺

'İran toplumunda merhamet kalmadı'

Beheşti Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Ayetullah Seyyid Mustafa Muhakkık Damad, İran'da ahlaki değerlerin zayıflamasından toplumda merhametin kalmadığını söyledi.

6 Yıl Önce
2017-01-04 14:35:26

İranlı İşçiler Haber Ajansı İLNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki Beheşti Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen Kadına Şiddetin Önlenmesi Konferansı'nda konuşan Damad, İran toplumunda ahlakın gittikçe gerilediğini, bu durumun kadına davranışı olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Damad, "Merhamet sahibi Allah'ın kullarıyız ama bu merhamet davranışlarımıza etki etmedi Maalesef, bu merhametsizlik sadece kadınlara karşı değil, erkeklere karşı da söz konusudur. Toplumda merhamet kalmadı." dedi.

"AHLAKI KURTARMALIYIZ"

Dinin hedefinin ahlak olduğunu dile getiren Damad, "Bir din adamı olarak toplumumuzu ahlaklı kılamamaktan utanç duyuyorum. Dinin hedefi ahlaktır. Biz bunu öğretemedik. Tüm eğitim kurumlarımız seferber olmalı ve ahlakı kurtarmalıyız." çağrısında bulundu.

Kadına şiddetin bir insan hakları konusu olduğunu hatırlatan hukuk fakültesi öğretim üyesi Ayetullah Damad, "Toplumumuz ve yöneticilerimiz samimiyetle insan haklarını kabul etmeli. Böyle olmazsa hiç bir yere varamayız." değerlendirmesinde bulundu.

Şiddet kaynaklı boşanmalara işaret eden Damad, "Aile kanunla korunmaz. Aile değerleri çok daha yüksektir. Aileyi koruyacak tek şey, sevgi ve merhamettir." ifadesini kullandı.

İran'da çeşitli sosyal sorunlar nedeniyle boşanma oranlarında yükseliş gözleniyor. Son 7 ayda şiddet görmeleri sebebiyle boşanma davası için mahkemelere başvuran kadın sayısı, 44 bin 205, aynı şikayetle dava açan erkek sayısının bin 350 kişi olduğu kaydedildi. .

YORUMLAR (2)

Ademoglu

Allah Resulu(sav.)' Din, guzel muameledir(ahlaktir).'diyorken sen kalkip dinin onceligi ehemmi sanki siyasetmis gibi davranip, hele bir de garazkarana siyasetle yatip kalkarsan olacagi budur. Tokati yersin. Yalani dolani inanc haline getirerek ahlakli olunmaz.

samalud

iran ve rusyayla iyi olduğumuz bu günlerde, iranla uğraşmamak lazım. acem devleti 5000 yıllık ve köklüdür. öyle arap bölünmüş krallıklara benzemez. dost kalıp ihracatla para kazanalım, halkımız kalkınsın. derim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş