İran Meclis Başkanı Laricani, Türkiye ziyaretini iptal etti!

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine karşı düzenlediği Barış Pınıra Harekâtı’ndan en çok rahatsız olan ülkelerin başında gelen ve Şam rejimi destekçisi İran’ın, Ankara’ya olan kızgınlığı sürüyor. Türkiye'nin operasyonuna tepki gösteren İran Meclis Başkanı Laricani, Türkiye ziyaretini iptal etti!

2019-10-10 16:09:47

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütlerine karşı düzenlediği Barış Pınıra Harekâtı'ndan en çok rahatsız olan ülkelerin başında gelen ve Şam rejimi destekçisi İran'ın, Ankara'ya olan kızgınlığı sürüyor.

Barış Pınarı Harekâtı'nın başladığı ilk günden, Türkiye'nin operasyonuna karşı çıkan İran'dan skandal bir hamle daha geldi.

İran Meclis Başkanı Ali Larijani, Türkiye'deki mevkidaşının davetine cevaben İstanbul'a yapacağı ziyareti iptal etti.

İran devlet medyası MEHR haber ajansı, Larijani'nin Türkiye'nin Suriye'de başlattığı askeri harekat üzerine seyahatini iptal ettiğini bildirdi.

İran Meclis Başkanlığı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahyan ise dünkü açıklamasında Türkiye'nin operasyonunun Suriye'deki durumu daha da karmaşık hâle getireceğini söyledi.

Abdullahyan, "Sınır güvenliğinin çözümü toprak bütünlüğüne saygı göstermek, müzakere ve anlaşmadan geçer. Askeri operasyonun sonucu ise krizin yoğunlaşması, sığınmacıların sayısının artması ve terörizmin yükselmesi olur" dedi.

İran Dışişleri Bakanı da dün, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı'nı tepki göstermişti.

 

YORUMLAR (0)