DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran: Irak ve Suriye'de askerimiz yok

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'Irak ve Suriye'de İran'ın herhangi bir askeri gücü bulunmuyor' dedi.

13.06.2015 23:42:25

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Kimseye, ne ek protokol ne de başka bir uluslararası anlaşma bahanesi ile ülkenin askeri sırlarına erişim izni vermeyiz" dedi.

Ruhani, 11'inci hükümetin seçimleri kazanmasının ikinci yıl dönümü münasebetiyle düzenlediği basın toplantısına, 250'ye yakın yerli ve yabancı basın mensubu katıldı.

Ruhani, ülkesi ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi 5 üyesi ile Almanya'dan oluşan "5+1 grubu" arasında yürütülen nükleer müzakerelere ilişkin, "Dünyanın altı büyük ülkesi karşısında müzakere eden heyetimizi destekleyen halkımıza da teşekkür ediyorum. Bundan iki yıl önce 5+1 grubundaki ülkelerin hiçbiri İran'ın uranyum zenginleştirme hakkını kabul etmezlerken, bugün artık İran'ın bu hakka sahip olduğu, Natanz ile Fordo'nun kapılarının açık kalacağı konusunda kimse şüphe duymuyor. İşte bu bizim en büyük başarımızdır" ifadelerini kullandı.

Yaptırımlar başarılı olamadı, ama etkili oldu

Ülkesine uygulanan ekonomik yaptırımların hedefine ulaşamasa da etkili olduğunu belirten Ruhani, ülke içinden yapılan "hükümetin tüm sorunları yaptırımlarla bağdaştırdığı" yönündeki eleştirilerin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Bu hükümet yaptırımların uygulandığı bir zamanda iş başına geldi ve tüm icraatlarını da yaptırımlara rağmen gerçekleştirdi. Kabul etmemiz gereken bir konu var, o da şu ki evet yaptırımlar hiçbir dönemde başarılı olamadı ve hedefine ulaşamadı, ama etkili oldu. Başarılı olmak ile etkili olmak arasındaki farkı dikkate almalıyız. Onlar yaptırımlarla İran halkının teslim olmasını hedefliyorlardı, ama başarılı olamadılar. Ama yaptırımlar toplum için bir çok soruna neden oldu. Ancak şunu da bilmemiz gerekir ki dün veya bugün karşı karşıya olduğumuz sorunların büyük bölümünün müsebbibi yaptırımlar değil kötü yönetimdir. Yaptırımların hiç etkili olmadığını iddia etmek de gerçekçi ve doğru değil."

Yaptırımların anlaşma ile eş zamanlı olarak kaldırılmasını istiyoruz

Ruhani, İran ile 5+1 grubu arasında yaptırımların kaldırılma modeli üzerinde hala görüş ayrılıkları olduğunu belirterek, "Yaptırımların, nükleer anlaşma gereğince atacağımız adımlar ile eş zamanlı olarak kaldırılmasını istiyoruz. Bu konuda hala görüş ayrılıkları var. Biz iki tarafın atacağı adımların eş zamanlı olması konusunda ısrarcıyız" dedi.

Endişeli değilim, her zaman umutluyum

Cumhurbaşkanı Ruhani, bir gazetecinin "Olası bir nükleer anlaşmanın imzalanmasının ardından, ABD ve İran'da bazı kesimlerin anlaşmanın icra edilmesini sabote edebileceği konusunda endişe duyup duymadığı" şeklindeki sorusunu, "Ben endişeli değil, her zaman umutluyum" şeklinde cevapladı.

Irak ve Suriye'de askeri gücümüz yok

Ülkesinin Irak ve Suriye'deki askeri varlığını reddeden Ruhani, "İran'ın ne Irak'ta ne Suriye'de askeri üsleri ve gücü yok. Bu ülkedeki faaliyetlerimiz sadece danışmanlıkla sınırlıdır" diyerek söz konusu ülkelerde askeri güç bulundurmadıklarını öne sürdü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ay-tan

Yemezler,İsrailin hamisi sizler değilmisiniz.

saga

Yalan söyleyen Yezid olsun mu?

Cemil AYDIN

Yalandan kim ölmüş hiç suratı da kızarmıyor yahu kimi kandırıyorsunuz siz artık müslümanları kandıramazsınız.:Takiyyeyi bir yasam biçimi haline getirdiniz mute nikahıyla İranda 7-den 70 e birsürü dul hayat kadını bıraktınız zinaya mute kılıfı gecirdiniz.Şimdide kalkmış tabutlarla İrana giden asker cesetlerini görmeyin bana inanın diyorlar yemezler melek yüzlü takiyyeci zinacı şeytanlar topluluğu Acem kurnazlaı sizi...

Şule Bayraktar

Dilim nefret dili değil aksine İslamın Ülkemize ve Dünyaya huzur getireceğini tüm sorunların çözümünün Dinimizi yaşamak olduğunu Dinimizin sevgi saygı şefkat merhamet adalet güç dürüstlük hoşgörü ve kardeşlik Dini olduğunu her zaman vurguluyorum Ülkemizdeki terörü sempatik gösterip teröre destek veren iç ve Dış destekçilerine methiyeler dizecek değilim ayrıca tüm Ülkemiz insanları sağcısı solcusu tüm partiler geçmişteki hatalarını düzelterek İslamın birleştirici yönüyle teröre karşı büyük bir duruş ve kardeşlik sergileyerek dünyanın en mutlu huzurlu güçlü ülkesi biz olabiliriz inşallah

hasan

saga,siz yezitsiniz,başka yezit üretmeye gerek yok...Bizim başkanımızda,''ışıt cıların Türkiyeden geçişine müsaade etmiyoruz'',diyor,silah göndermiyoruz,ilaç gönderiyoruz'' diyor.KEndinizin hayatı takiyye,başkasına kir atın!

Musa kazim

Takiyye!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş