DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran Irak'ı uyardı: Borcunu öde

İran Petrol Bakan Yardımcısı Iraki: 'Ortak gaz boru hattı anlaşmasına ilişkin ödeme yapılmaması halinde İran bu ülkeye gaz ihraç etmeyecek'

11.10.2016 21:51:59

İran Petrol Bakan Yardımcısı ve Milli Gaz Şirketi Genel Müdürü Hamid Rıza Iraki, Irak hükümetinin Tahran ile imzaladığı ortak gaz boru hattı anlaşmasının inşası için gerekli ödemeyi yapmadığını, bu yüzden bu ülkeye gaz ihracını durdurabileceğini söyledi.

İran'ın yarı resmi ajansı Mehr'in haberine göre, Iraki, "Ortak gaz boru hattı anlaşmasına ilişkin ödeme yapılmaması halinde İran bu ülkeye (Irak'a) gaz ihraç etmeyecek." dedi.

Bağdat hükümetinin ekonomik sorunlarının gaz ihracına engel olduğunu belirten Iraki, "Irak, aylardır ödemeleri erteliyor. Projenin yüklenici firmasının özel sektör olması nedeniyle ödemelerin şekli belirlenmeden gaz ihraç edemeyiz." dedi.

İran Milli Gaz Şirketi ve Irak Enerji Bakanlığı arasında 2013'te Bağdat bölgesine gaz ihracı için anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, İran, projenin tamamlanmasından sonra Bağdat'a yıllık 10 milyar metreküp gaz ihraç edecekti.

Anlaşmanın imzalanmasından sonraki süreçlerde, IŞİD'in varlığı daha sonra ise Irak'ın proje için gerekli ödemeyi yapmaması projenin uygulanmasını geciktirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş