İran’ın ABD’ye karşı “snapback” zaferi

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, 16 Eylül Çarşamba günü yaptığı kabine toplantısın da yaklaşan snapback yaptırımlarını tetikleyen ABD' nin yenilgisinden dolayı İran halkını tebrik etti.

17.09.2020 21:27:52Hassan Ruhani, 'İran ulusunu önümüzdeki Cumartesi ve Pazar günü yaklaşan zaferinden ve ABD'nin aşağılayıcı yenilgisinden dolayı tebrik ediyorum' dedi.

2015 tarihinde imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA), ortak üye ülkelerinden biri olan ABD'nin, 2018 yılında nükleer antlaşmadan çekildiğini ilan etmesiyle bağları koptu.

İran'a karşı ekonomik ve nükleer silah engelleme yaptırımında bulunan ABD'nin snapback mekanizmasını aktifleştirmek istemesi üzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden veto geldi.

15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden 13 katılımcı ABD'nin bildirimini reddetti ve İran lehine karar çıktı.2018 yılında Washington'un JCPOA'dan ayrılması üzerine ABD'nin İran'a karşı yaptığı yaptırımların uluslararası arenada hukuki bir zemine oturmaması ve tanınmasını engelledi.

Böylece BMGK, ABD'nin snapback mekanizmasını ayrıldıktan sonra aktifleştiremeyeceği yönünde karar aldı. 2015 İran nükleer anlaşması uyarınca, İran'a yönelik silah ambargosu 18 Ekim'de sona erecek.

 

Bir radyo programına konuk olan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo,' ABD, İran'ın Rusya ve Çin'den silah almasına müsade etmeyecek' dedi.

 

YORUMLAR (0)