DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanması

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanması

15.07.2015 12:03:19
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, İran'la Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında nükleer müzakerelerde varılan anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akyüz, yaptığı yazılı açıklamada, İran'a 12 yıldır uygulanan ekonomik ambargonun kalkmasının kimya sektörünün yanı sıra birçok sektörde önemli gelişmelere yol açacağına dikkati çekti.

12 yıldır süregelen ticaret ambargosunu sona erdiren söz konusu anlaşmayla özellikle enerji, otomotiv, gıda ve kimya sektörlerinde önemli bir canlanma beklendiğine işaret eden Akyüz, İran'ın Türkiye ve özellikle kimya sektörü için çok güçlü bir pazar olduğunu aktardı.

Akyüz, anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracak bir gelişme olduğunu belirterek, kimya ihracatında İran'ın ilk 10 ülkeden biri olduğunu ifade etti.

İran ambargosundan en fazla zarar gören ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Akyüz, şunları kaydetti:

"Yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımların kalkması ticaret ve yatırımlara ivme kazandıracak. Kimyanın kozmetik, plastikler ve mamulleri, eczacılık ürünleri, boya, organik kimyasallar gibi en önemli alt gruplarının ihracatında İran ciddi bir öneme sahip. Dolayısıyla bu sektörlerin ihracatında bir artış yaşanacağına inanıyoruz. Ayrıca petrol ve petrokimyasal ürünlerin fiyatlarının düşmesi özellikle hammaddesini bu ürünlerin oluşturduğu sektör firmalarımızı olumlu yönde etkileyecektir. Petrol ve doğal gaz konusunda dünyanın en önemli kaynaklarına sahip İran'la petrokimyasal hammadde ticaretimize hız kazandıracak ve İran'ı genel ihracatımızda daha üst sıralara taşıyacaktır. Bunun için hem İran'ın hem de Türkiye'nin tarife dışı engellerden uzaklaşarak ticaret artırıcı çabalar içinde olmasını bekliyoruz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tom

amcabey bırak devlet işlerini de, benim gibi evde kalmışlara moral şiirleri yaz, faydalı olursun,saygıyla...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş