DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran ile nükleer müzakereler

İran ile nükleer müzakereler

7 Yıl Önce
2015-05-30 00:43:33
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, alternatif çözümler üzerinde görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Müzakereler ortak bir çözüme ulaşıncaya kadar devam edecek" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubu arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin beşinci turu sona erdi.

Müzakerelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arakçi, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in "nükleer program kapsamında askeri tesislerin denetlenmesine izin vermeyiz" sözlerinin "kararlı ve ciddi bir yol haritası" olduğunu söyledi. Arakçi, İran'ın askeri sitelerinin denetlenmesi ve nükleer bilim adamlarıyla görüşülmesinin gündemde olmadığını belirterek, "Biz karşı tarafı, denetim ve görüşme konusunun asla gündemde olmayacağı konusunda bilgilendirdik" değerlendirmesinde bulundu.

Müzakerelerde alternatif çözümler üzerinde görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Arakçi, "Müzakereler ortak bir çözüme ulaşıncaya kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.

Arakçi, daha sonra İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve ABD Dışişleri Bakanı John Keryy'nin yarın görüşeceği İsviçre'nin Cenevre kentine gitmek üzere Viyana'dan ayrıldı.

İran ile P5+1 grubu arasında 2 Nisan'da İsviçre'nin Lozan kentinde bir uzlaşmaya varılmış ve nihai anlaşmanın 30 Haziran'a kadar tamamlanması konusunda mutabık kalınmıştı.

İran yaptırımların kaldırılmasını, P5+1 ülkeleri ise nükleer faaliyetlerin durdurulmasını istiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

istanbullu

Bizler müslüman bireyler olarak İslamı tasvip etmeyen birisinin hakkımızı savunmasını istemiyoruz bu arada ağzındaki baklayı çıkar sen hangi dine mensup sun ona göre muhatap alalım yalnız bizim inancımıza göre bu sözlerinle sen müslüman olamazsın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş