'İran ile nükleer müzakeler devam edecek'

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, 'Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz' dedi.

07.07.2015 16:27:57

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile yürütülen nükleer müzakerelerle ilgili, "Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz fakat bu müzakereleri uzattığımız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler devam ediyor.

Dışişleri bakanları arasındaki görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Mogherini, dışişleri bakanlarıyla iki gün boyunca önemli görüşmeler yaptıklarını belirterek, müzakerelerde ilerleme sağladıklarını ancak çözülmesi gereken önemli sorunların bulunduğunu söyledi.

Müzakerelerin daha önce 7 Temmuz'a kadar uzatıldığını ancak bu tarihin esnek bir şekilde yorumlanabileceğini söylediklerini belirten Mogherini, "Önümüzdeki birkaç gün daha müzakerelere devam edeceğiz fakat bu müzakereleri uzattığımız anlamına gelmiyor" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)