DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Atina'da:

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Atina'da:

28.05.2015 19:57:03
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın nükleer programıyla ilgili kabul edebileceği anlaşmaların başkalarının aleyhine olmayacağını söyledi.

Atina'yı ziyaret eden Zarif, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İran ve Yunanistan'da, ilişkilerin geliştirilmesine olanak sağlayacak derin tarihi kökler bulunduğunu ifade eden Zarif, "Bizler başkalarından daha uzun süre bu topraklarda varız. Ve inanın ki bölgemizde ve uluslararası toplumda barış ve istikrarın öne çıkarılması için birbirimize yardım ederek birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Gazetecilerin, Cenevre'de nükleer kriz konusunda sürdürülen görüşmelerle ilgili sorularını yanıtlayan Zarif, İran ile Yunanistan'ın birçok siyasi konuda benzer görüşleri paylaştığını belirterek, Yunanistan'ın, İran'ın görüşlerinin Batı tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilecek konumda olduğunu anlattı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili kabul edebileceği anlaşmaların başkalarının aleyhine olmayacağını, sadece tarafların olumlu sonuç elde edeceklerine inandığı anlaşmalar olacağını belirten Zarif, "Bunu ne kadar çok kişi anlarsa o kadar daha iyi. Belki hepimiz birlikte kazanacağız ya da hepimiz kaybedeceğiz. İran, binlerce yıl sonra kendisini utandıracak bir şeyi kabul etmeyecek" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Yunan mevkidaşı Kocias ile görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meselelerinin de ele alındığını belirterek, bölgede DAEŞ'in varlığının ve faaliyetlerinin herkes için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias ise İran'ın Yunanistan ile asırlık bağları bulunan dost bir ülke olduğunu belirterek, Zarif'i konuk etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Zarif ile olan görüşmede, İran'a olan uluslararası yaptırımların kaldırılmasından sonraki dönemde enerji ve ekonomik alanlarda olası işbirliği konularını konuştuklarını belirten Kocias, "Yunanistan AB'nin kapısını oluşturan coğrafi bir konumda bulunuyor. İran'da ise büyük miktarda gaz bulunuyor. Yunanistan, daha doğrusu Yunan armatörler sıvılaştırılmış gaz ve petrol taşıyan tankerlere sahip. Bu nedenle iki ülkenin sadece enerji konusunda değil taşımacılık alanındaki işbirliğinin olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum" dedi.

Kocias, "Yunanistan'ın dostu olan Zarif'in ziyaretinin, Yunanistan-İran ilişkilerinde iki ülkenin beklentileri ve halklarının yararına yeni bir başlık açacağına inanıyorum. İran'ın düşüncelerinin ve ihtiyaçlarının AB tarafından anlaşılmasına ve ilişkilerin güçlendirilmesine yardımcı olacağız" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş