DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9613 ₺

EURO

17,0589 ₺

ALTIN

952,06 ₺

BİST

2.380,90 ₺

İran'dan tamamı Türkçe gazete jesti

İran Meclisi Urumiye Milletvekili Nadir Gazipur, İran'da yaklaşık 40 milyon vatandaşın Türkçe konuştuğunu bu yüzden tamamı Türkçe olan bir gazetenin yayınlanacağını açıkladı.

4 Yıl Önce
2019-02-22 11:18:58

İran devlet medyasına konuşan Türk milletvekili Gazipur,  Kültür ve İrşad Bakanı Abbas Salihi'nin ülkede tamamı Türkçe olan bir gazetenin çıkarılmasına onay verdiğini açıkladı. 

Gazipur, Bakan Salihi ile Türkçe gazete konusunda gerekli görüşmelerin yapıldığını ve ilk sayısı çıkana kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti. 

İran'da Türkçe konuşan 40 milyon vatandaşın yaşadığı ancak tamamı Türkçe olan bir gazetenin çıkmadığı ve devlet televizyonunda da 24 saat yayın yapan bir kanalın olmadığı eleştirisinde bulunan Gazipur,  Batı Azerbaycan'da yayın yapan devlet televizyonunun 24 saat Türkçe yayın yapmasını istedi. 

Doksandan fazla dil ve lehçenin konuşulduğu ülkede ön plana çıkan etnik kesimler arasında Azeriler, Araplar, Kürtler, Beluçlar ve Türkmenler yer alıyor. Yoğunlukla ülkenin kuzeybatısında Azeriler, kuzeydoğusunda Türkmenler ve güney bölgelerinde yaşayan Kaşkay Türklerinin, ülkenin yaklaşık 82 milyonluk toplam nüfusunun yüzde 35'ini teşkil ettiği belirtiliyor. 

 
.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş