DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran'dan Esed'e: PKK ile işbirliği yap

Wikileaks tarafından paylaşılan ve dünya gündemine oturan sızıntılarda, İran'ın Esed'den PKK ile işbirliği yapmasını istediği yönünde belgeler de yer alıyor.

23.06.2015 02:08:44

Arap basınında yer alan haberlere göre; Wikileaks'in geçtiğimiz haftanın sonunda günü yayınladığı belgelerde PKK ile Esed arasında işbirliği olduğuna dair bilgiler de yer alıyor.

İRAN ESED'İ PKK İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN İKNA EDİYOR

Wikileaks tarafından sızdırılan ve büyük kısmı Suudi Arabistan'ın diplomatik faaliyetleriyle ilgili olan belgelerden birisine göre İran, Esed'den PKK ile stratejik ittifak yapmasını istedi. Suriye'deki rejimi destekleye ülkelerin de Türkiye'ye karşı Esed'in PKK kartını kullanması için baskı yaptığı öne sürülürken Esed'in bu baskıların ardından PKK ile masaya oturduğu iddialar arasında.

Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya ait bir tampon bölge oluşumu için Suriye Muhaberatı (İstihbaratı) ile PKK arasında pazarlıklar yapıldığı başka bir belgede öne sürülürken tarafların anlaşıp anlaşmadığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Esed güçlerinin hala varlığını koruduğu Haseke'de, 2011 yılından bu yana birkaç çatışma dışında Suriye Ordusu ile PKK'nın Suriye kolu PYD arasında herhangi bir sorun yaşanmadı. Öte yandan PKK'nın hakim olduğu bölgelerde Beşar Esed'in yeniden başkanlığa seçildiği göstermelik seçimde sandıklar kurulmuş ve seçimlerin yapılmasına izin verilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

Kamalak, eski refah partili olarak bu adami yüz karasi bilirim. bunun gibisi milli görüs harekatinda hiç olmadi, olmamaliydi! bugün hala Tayyipe firarci görüpte bu adamin pesine takilanlar! siz Erbakan hocayida Refahida milli görüsüde anlamamissiniz, siyasi anlayisinizi kiniyorum! Erbakan hoca kimdi? Nasildi? bu kim ve nasil? bu adam bir kuyruk anlamadinizmi hala? Erbakan hoca ise? tüm baskilara ragmen, tek basina bir karli dagdi! Erbakan hocanin cenazesi bile bu adamdan daha basarili olurdu, keske onu ebedi lidermi ölümsüz lidermi birsey ilan etseydinizde bunun gibilere kalmasaydiniz!

ayetullah megarim şirazi

iran zaten bunu yıllar boyunca yaptı. iran pkkyı türkiyeye saldırdığı için doksanlı yıllarda koruyan, kollayan ve her türlü desteği veren devlettir. iranın tarihsel ihaneti sadece bununla kalmıyor.katil beşşara olan desteğin ne dinde nede insanlıkta açıklaması yoktur. iranın ırak topraklarındaki katliamların hangi kanunda ve tüzükte uygulaması varki. iran afganistanı bile bu yüzden defalarca kez istila edip binlerce afganlı müslümanın kanına girmiş ülkedir. iran tarihi boyun hiç gayri müslümlerle savaşmamıştır. sadece müslümanlara saldırmıştır. en çok korktuğuda sünni bir şeriat devletidir.

fuat

Katil Esed zaten yıllarca Apo yu Suriyede beslemedimi.

milli

Müslüman ülke düşmanlığı yapmak istemiyorum ama bunu yıllar önce Anadolu Gençlik Dergisinde okumuştum.İran maalesef mezhepçilik yapıyor.Ümmetin menfaatlerinden ziyade pragmatist politikalar sürdürüyor...Uzun vadede ümmet anlayışında ve pragmatizimde kaybediyor...İnşaallah düzelir...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş