DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran'dan dünyayı şaşırtacak Esed hamlesi

Muhalifler karşısında büyük kayıplar veren Esed'e 7 bin İranlı ve Iraklı milisin Suriye'ye geçtiği iddia edildi...

7 Yıl Önce
2015-06-04 07:10:49

Suriye'de son dönemlerde muhalifler karşısında aldığı yenilgilerle büyük kayıplar yaşayan Esed'e İran'ın öncülüğünde 7 bin İranlı ve Iraklı milisin gönderildiği öne sürüldü. İran Devrim Muhafızları lideri General Kasım Süleymani, "Önümüzdeki günlerde dünya, Suriye askeri liderleri ile birlikte neye hazırlandığımıza şaşıracak," dedi.

Ajanslarda yer alan bilgiye göre; Beşar Esed rejiminin yardımına, müttefikleri İran ve Irak koştu. 7 bin İranlı ve Iraklı milisin, geçen hafta Suriye'ye gönderildiği aktarıldı. AFP haber ajansına konuşan Suriye rejimine yakın siyasi kaynak, milislerin önceliğinin başkent Şam'ı korumak olduğunu söyledi.

Kaynak, “Hedef, Suriye ordusu ve hükümet yanlısı milisleri destekleyecek 10 bin kişiye ulaşmak. Öncelik Şam, ardından ise Akdeniz bölgesi ve Hama için kilit önemdeki Cisr es-Suğur'u geri almak” dedi. Suriye hükümeti İdlib'e bağlı Cisr es-Suğur kentini 25 Nisan'da El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın başını çektiği Fetih Ordusu'na kaybetmişti.

İran'ın resmi ajansı IRNA ise, Tahran'ın Suriye ve Irak'a yardımlarını yöneten Devrim Muhafızları lideri General Kasım Süleymani'nin “Önümüzdeki günlerde dünya, Suriye askeri liderleri ile birlikte neye hazırlandığımıza şaşıracak” sözlerini aktardı. İngiliz Times gazetesi ise, İran'ın elçiliği aracılığı ile Afganistan'daki Şiileri Suriye'de savaşmak üzere örgütlediğini öne sürdü. Benzer faaliyetin Pakistan'da da yürütüldüğü, Suriye'de 5 bin Afgan ve Pakistanlı Şii ‘paralı askerin' olduğu öne sürüldü. Bu kişilere Suriye'ye gitmeleri için 3 bin dolar ödendiği iddia edildi.

Şam'a yakın kaynaklara göre, Esed baskının arttığının farkında ancak ordunun müttefikleri yardımı ile kritik bölgeleri koruyacağından da emin. Rejimin kıyı şeridine çekilmeyi reddederek Deyrizor, Haseke ve Halep'te hâlâ kuvvetlerini bırakmasının sebebinin, de facto bölünmeyi engellemek olduğu aktarılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yılmaz

neden 700 bin değil. oysa iranın interlandında 250 milyon şii nüfus var.iran sadece 7 bin kişiye mi sözlerini geçirebiliyor. taşıma suyla değirmen dönmez, 7 milyon şii getirsenizde suriyenin mayasında var olan özgürlük, islam ve sünnet ateşini söndüremezsiniz. ayetullahların verdiği yeşil cennet pasaportları bile siz şiileri kurtaramaz.

Sisi el mursi

Suriye de devrim yok.terörist pompalama var. 82 ülkeden gelip ölecekler.suriye halkı ,esede karşı olsaydı bu baskıya esed dayanmazdı.halk destek veriyor.fetih, metih ordusu hikaye, bunlar elkaide, paralı, yağmacı barbar.fakat general süleymani 'romalı komutan' misali bedevileri çarmıha gerecektir. 1 hafta kaldı. allah acısın.

serhat

Ne desek bu habere? Allah zalimleri kim olursa olsun helak etsin mağlup etsin perişan etsin şu mübarek günlerde aylarda inşallah Hak yolunda olanlara yardım etsin.

vatansever

Fetih Ordusu için 7bin yeni kurban

Görüş Bildir Bizimle Paylaş