DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran’da tutuklu ABD’li gazeteci yargı önünde

İran’da yaklaşık bir yıl önce casusluk yaptığı iddiası ile tutuklanan Washington Post muhabiri Amerikalı gazeteci Jason Rezaian hakim karşısına çıktığı öne sürüldü...

27.05.2015 06:53:06

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; İran basınında yer alan haberlere göre, Tahran Devrim Mahkemesi 15. Şubede görülen ilk duruşma, sanığın ailesinin itirazlarına rağmen basına kapalı gerçekleşti.

Mehr Haber Ajansı'nın duruşmanın içeriğine dair yayınladığı haberde, Rezaian'ın davasına atanan hakim Ebulkasım Salavati'nin, sanığa yöneltilen suçlamaları, "sınıflandırılmış gizli bilgileri toplayarak casusluk yapmak, bu bilgileri düşman devletlerin kullanımına sunmak ve İran İslam Cumhuriyeti rejimi aleyhinde propaganda yapmak" olarak sıraladığı belirtildi.

Duruşmada, Rezaian'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya yazdığı iddia edilen mektubun da okunduğu kaydedilen haberde, Rezaian'ın mektupta, “Tecrübeli bir gazeteci olduğunu ve İran'da basit bir işçiden, etkin mollalara kadar birçok kişiyle iletişimi bulunduğu” yazdığına yer verildi.

Hakimin, Lara Setrakian ile olan ilişkisini sorması üzerine Rezaian'ın “İkimiz de muhabiriz. Tanışıklığımız sadece mesleğimizden kaynaklı” diyerek, iddianamede yer alan “Lara Setrakian'ın İran'a ait bilgileri, ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal durumuna dair raporları ABD Başkanı Obama'ya sunmak üzere kendisine iletmesini talep ettiği” iddialarını reddetti.

ABD'nin Dubai Konsolosluğuyla olan ilişkisinin sorulması üzerine Rezaian'ın “Ben sadece muhabirim ve tüm faaliyetlerim muhabirlik çerçevesinde ve yasaldır” sözleriyle kendisine yöneltilen tüm casusluk suçlamalarını reddettiği belirtildi.

Hakimin mahkemeye sunulan delilleri göstermesi üzerine Rezaian'ın delilleri de reddettiği bildirildi.

Haberde, Rezaian'ın avukatı Leyla Ahsen'in, savcının sunduğu deliller doğrultusunda değişiklik yapmak üzere savunmasını ertelediğine yer verildi.

Washington Post gazetesinin Tahran muhabiri İran doğumlu ABD vatandaşı Jason Rezaian, 22 Temmuz 2014'te eşi Yegane Salihi ve bir arkadaşıyla gözaltına alınmıştı. Daha sonra Salihi ve arkadaşı serbest bırakılmış ancak Rızaiyan casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, mart ayında Tahran yönetimine çağrıda bulunarak, gazetecilerin serbest bırakılmasını istemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mazhar seçgin

dinimizin emri, ırkçılığı red ediyoruz...bu konuda MHP ye kızıyoruz...kürtler kardeşimizdir diyoruz(ki yine aynı düşünüyoruz)...hiç kıvırmaya, gerek yok...kelle koltukta mücadele veren,reise ihanet edilmiştir...teferruatlarla kendimizi kandırmayalım...bölgede hüdaparlılara yapılan alçaklıklar da cabası...niye kürt halkında buna büyük tepki yok...hdp ye destek çıkan kürtler, ırkçılığa doğru yol alıyorlar...bunun suçunu kimse ak partiye atmasın...ak partiye paralelle birlikte en büyük darbeyi vurmuşlardır, vesselam..sen çalışan bilirsin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş