DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran'da nükleer müzakereleri protesto edildi

İran'da nükleer müzakereleri protesto edildi

7 Yıl Önce
2015-05-31 00:38:52
İran'ın Kum kentinde din adamları ve öğrencilerinden oluşan bir grup, "nükleer müzakerelerin ABD yönetimi tarafından yapılan tehdit içerikli açıklamaların gölgesinde devam etmesini" eleştirdi.

Kum'da ki Feyziye Medresesi'nde toplanan ve kendilerini Ruhaniler olarak adlandıran bir grup, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi beş üyesi ile Almanya'dan oluşan "5+1 grubu" arasında yürütülen müzakerelere dair görüşlerine destek verdiklerini ilan etti.

İmzalanması öngörülen olası bir nükleer anlaşmanın arifesinde ABD tarafından yapılan tehdit içerikli açıklamaları kınayan göstericiler, İranlı nükleer müzakere heyetine "ABD'ye güvenmemeleri gerektiği" yönünde çağrıda bulundu.

Ellerinde dini lider Hamaney'in ve geçmiş yıllarda faili meçhul suikastlerde hayatını kaybeden nükleer bilim adamlarının fotoğraflarını taşıyan göstericiler, sık sık "ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm", "Şeytanla anlaşmak, Kuran'a ihanettir", "Askeri denetim? Ne boş bir hayal", "Damarlarımızdaki kan, dini liderimize hediyedir" ve "Hamaney cihat hükmü verirse vay halinize! O zaman dünyanın tüm orduları karşımızda duramaz" şeklinde sloganlar attı.

Kalabalık adına okunan ortak bildiride, Ruhaniler "rejimin kırmızı çizgilerini aşmamak, dini liderin görüşleri doğrultusunda hareket etmek, yaptırımların tek aşamada kaldırılması, askeri tesislerde her türlü denetimin yasaklanması ve nükleerci bilim adamlarıyla mülakatın yasaklanması" şartıyla nükleer müzakere heyetini desteklediklerini açıkladı.

Göstericiler ayrıca İran meclisi milletvekillerine nükleer müzakereleri daha sıkı denetlemeleri ve İran halkının nükleer enerji haklarını korumaları çağrısında bulundu.

Kum milletvekilleri Hüccetülislam Muhammed Rıza Aştiyani, Ahmed Emirabadi, Tahran milletvekilleri Hüccetülislam Mahmud Nebeviyan ve Haddad Adil de gösteriye katılarak gruba destek verenler arasında yer aldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

erhan abacı

bu nasıl anlayış . bunlar bence hasta...kendilerinin aleyhinde olan her kesimi suçluyorlar.. beraberken iyi...bu zihniyet asla bu memleketi yönetemeyecektir .mevlam buna izin vermeyecektir. Allah'ım bizlere yanlış yaptırma.Bizleri kendimize bırakma. ve doğru yoldan ayırma. Amin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş