İran’da devleşen bir sektör: Balıkçılık

İran Radyo Televizyon Kurumu’nun haberine göre, İran Balıkçılık Örgütü (IFO) Başkanı Nabiollah Khoun-Mirzaei, İran’da son yıllarda balıkçılık üretiminin önemli bir sektör haline geldiğini açıkladı.

17.09.2020 23:04:56


Ulusal Beslenme ve Gıda Teknolojisi Araştırma Enstitüsü toplantısında konuşan Mirzaei İran takvimine göre geçen yıl 1.28 milyon ton yıllık balıkçılık üretimi rakamını açıkladı.


Bu yıl hedefledikleri rakamın 1.37 milyon ton olarak düşündüklerini açıklayan Mirzaei, önümüzdeki yıl bu oranın % 1.5 artarak devam edeceğini belirtti.Khoun Mirzaei, balıkçılık ihracatı maliyetinin geçen yıl 146 bin tona karşılık 538,9 milyon değerinde bir hasılat olarak karşılandığını bildirdi.


Yıllık ithalat miktarı 29 bin tona karşılık 98,9 milyon dolar ile bir önceki yıla kıyasla ticaret dengesinin 440 milyon dolar olduğuna değindi.İran'da mevcut balıkçılık sektöründe 233.059 kişinin istihdam edildiğini açıklayan Mirzaei, yapılan yaptırımlara rağmen sektörün büyümeye devam ettiğine dikkat çekti.


İran'ın deniz ürünlerinin kaliteli olduğuna değinen IFO başkanı, ihracat pazarında ürünlerin rahatlıkla alıcı bulduğunu açıkladı.
Mirzaei,'Güney Kore, Avrasya Birliği ve Güney Kore ülkelerinde bu yıl pazarlar İran balıkçılık mahsülleri için açıldı' dedi. İran ve Çin hükümetinin tarım anlaşmaları üzerine Çin balıkçılık pazarı İran ürünleri için açıldı.

WhatsApp Image 2020-09-17 at 23.12.03


İran'ın balıkçılık mahsullerinin Avrasya ve Asya ülkelerinde sıcak karşılandığını belirten IFO başkan yardımcısı Hossein Ali Abdolhay, İran sularında 12 su ürünün yetiştirildiğini ve bu oranın Altıncı Beş Yıllık Ulusal Kalkınma Planı sonunda 17'ye ulaşmasının hedeflendiğini vurguladı.

 

YORUMLAR (0)