İran, Barış Pınarı Harekatı’ndan rahatsız oldu!

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekâtı’na, İran’ın tepkisi sürüyor. Dün İran Dışişleri Bakanı Zarif’in açıklamasından sonra bugün de İran’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki güçlerinin çekilmesi istendi.

2019-10-10 13:23:14

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekâtı'na, İran'ın tepkisi sürüyor. Dün İran Dışişleri Bakanı Zarif'in açıklamasından sonra bugün de, İran'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki güçlerinin çekilmesi istendi.

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'ye Suriye'deki güçlerini geri çekme ve saldırıyı derhal durdurma çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Suriye topraklarındaki askeri operasyonu hakkında kaygılarını aktarıyor; çatışma bölgesindeki insani durumun ciddiyeti ve sivillere yönelik tehlike göz önünde bulundurulduğunda, acilen saldırıya son vermenin ve Türk birliklerinin Suriye'de çekilmesinin gerekliliğini vurguluyor."

Açıklamada, ‘'İran daha önce de bildirdiği gibi, bölgedeki mevcut şartları bölge dışı özellikler Amerika'nın müdahalelerinin sonucu olarak görmekte ve bölgedeki kapasitelerin bölge sorunlarının çözümündeki bakışı çerçevesinde, şu an her iki tarafla da temasta olduğu gibi, iki ülke arasında her hangi bir şekilde rol almaya hazır olduğunu bildirerek, mevcut gerginliğin barışçıl yöntemlerle, Suriye toprak bütünlüğü ve milli egemenliği ve Adana anlaşması çerçevesinde mümkün olduğuna inanmaktadır.'' denildi.

YORUMLAR (0)

poıuyt

keşke iran islamın fethiyle islam ülkesi olmasaydı keşke iranın eski dini inancıyla olan ülke olaydı keşke iranın islam ülkesi olması irana nasip olmasaydı ve böylelikle islam ülkelerinin başına mezhepçlik ayrımcılık çıkmazdı eğer iran islam ülkesi olmasaydı belki daha gerçekçi dost bir ülke olacaktıı keşke türkler moğollar araplar iranı tarihte sürekli günümüze kadar işgal altında halen tutmasa