DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran'a göre tek lider kendisi

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'da yayınlanan bir analizde 'Erdoğan başkan, Türkiye lider ülke olamayacak' şeklinde bir ifade kullanıldı.

7 Yıl Önce
2015-08-25 09:14:41

Bugüne dek Türkiye'ye karşı söylemlerinde ketum olan İran, ABD ve Batı ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmadan cesaretle bölgesel yayılmacı politikasını açıktan yürütmeye başladı.

Washington'un konjonktürel desteğini arkasına alan "Molla rejimi", tehditkar tutumunu artık gizleme gereği duymuyor.

ANTİ BARZANİ AKIMINI KÖRÜKLÜYOR

Türkiye'ye karşı Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumunu ve PKK'yı desteklediği öne sürülen İran, Kuzey Irak'taki Türk etkisini kırmak için de anti-Barzani akımını körüklüyor. İran rejiminin bu tutumu 23 Ağustos'ta, İran resmi haber ajansı İRNA'da yayımlanan bir analizde somutlaştı.

Analize göre Ortadoğu'da tek bir lider ülke var, o da İran . İddiaya göre Türkiye Suudilerin bile desteğini alamayacak çünkü Suudiler Yemen ile meşgul.

ERDOĞAN BAŞKAN OLAMAYACAK

Analize bakılırsa, İran'a göre Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan 'la beraber İran 'a rakip olmaya çalışıyor ama bu boş bir çaba. İddiaya göre Erdoğan'ın erken seçim çağrısı hiçbir işe yaramayacak ve Erdoğan başkan olamayacak.

Kürtlere karşı Kürt olmayan milliyetçiler bile ona destek vermeyecek. Analizden çıkan sonuca göre; Türkiye, Suriye 'de de hükümeti deviremeyecek ve asla Ortadoğu'da önemli bir rol oynayamayacak.

İNCİRLİK VE SURUÇ İFTİRASI

İran resmi haber ajansı İRNA'daki analizde Rusya ile anlaşan İran'ın Suriye sorununa barışçı bir çözüm önerdiği ama devam eden çatışmaların buna engel olduğu iddia edildi.

İran, Suruç saldırısını IŞİD'in yaptığı iddiasının da yalan olduğunu öne sürdü. Tahran, Ankara'nın bu saldırıyı Suriye'nin içişlerine karışmak için bizzat kendisinin düzenlediği iftirasını attı. İran, Ankara'nın İncirlik üssü'nü IŞİD'le değil PKK ile mücadele için açtığı iddiasında da bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (5)

alia57

Neyse...Artık Paralelci kardeşlerimiz İrancı olabilir..Yakında Zaman'dan İran methiyeleri okuruz...

şeref kaya

herkesin gözünden düştü.. uçtuğunu zannediyor ama yere çakılmasına az kaldı..! :)

aa

iran yakında eyaletimiz olacak inşaallahtabi tc nin değil yeni osmanlının eyaleti olacak rusları amikde yenip tükiyeden atınca abd yi toroslarda yenince

M

Erdogan bu ülkenin baskani olamasada, çoktan gönlünüzün ve ayni anda korkulu rüyalarinizin baskanidir. kaniti, ispati siz tasiyorsunuz. günlük, acemden magribe, kuzeyden güneye nekadar bizi sevmeyen ülke varsa, Tayyipin baskanligini taritisiyor. kardesim, sizin kendi aranizda hiçi adam olmaya aday adam yokta hep bizim uzun adamla ugrasiyorsunuz. Hem siz istemesenizde, o çoktan baskan. bizim gönlümüzün baskani o, sizinde baskaniniz o. yoksa bu ihtimali hiç tarismazdiniz dahi. ama baskan bir kere o. Tabiiki konusacak ve yazisacaksiniz. Erdoganin popülaritesini arttirin bakim!

seyfi

Kime liderlik etmiş ki?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş