DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak ve BM yetkilileri arasında Musul ve göç toplantısı

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Muhammed, Birleşmiş Milletler'in (BM) Irak'taki insani koordinatörü Lise Grande ile görüştü.

14.11.2016 14:59:43

AA'nın haberine göre Bağdat'taki bakanlık binasında gerçekleşen görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Muhammed konuşmasında "Düne kadar Musul ve Kerkük'e bağlı Havice'den 50 bin 29 kişi yerinden edildi. Havice'den günlük olarak yaklaşık 200 kişi yerinden ediliyor. Irak genelinde de askeri operasyonlardan dolayı her gün bin 850 kişi yerinden ediliyor" dedi.

İÇ GÖÇ

Musul'da operasyonlardan dolayı yerinden edilen 50 bin 29 kişiyi karşılayarak çadır kamplara yerleştirdiklerini belirten Muhammed, "Her hafta hazır donanımlı çadır kamplar kuruyoruz. Musul operasyonu çerçevesinde 750 bin kişinin yerinden edileceği üzerinde plan yaptık. Ancak şimdiki tahminlerimiz 500 bin kişi yerinden edilerek, iç göçmen durumuna düşecek. Ancak bu sayının daha fazla olacağı ihtimalini de uzak görmüyoruz" diye konuştu.

"SADECE 2 BİN KİŞİ GERİ DÖNDÜ"

Iraklı Bakan Muhammed, "Musul'un güneyinden az sayıda göç yaşandı" diyerek, "Bunları karşılarken aynı zamanda bölgesi kurtulanları da evlerine iade ediyoruz. Şuana kadar 2 bin kişiyi evine geri gönderebildik. Eş-Şora ve Hammam el-Alil'de istikrar var. Buraya da halkın evine geri dönmesini sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

IRAK, BM'DEN DAHA FAZLA YARDIM TALEP ETTİ

BM'ye bağlı insani kuruluşlardan daha fazla destek talebinde bulunan Muhammed, IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerde gıda sorunu yaşandığını ve burada insanların daha önceleri uğraştığı tarım işlerinin de sekteye uğratıldığını belirtti.

"SİVİLLER İÇİN ÖNLEM ALINMADI"

BM'nin Irak'taki insani koordinatörü Lise Grande ise, Irak güçlerinin Musul operasyonunda insan hakları ilkelerine bağlı kaldığını savunarak, "Musul operasyonunu takip ediyoruz. Sivillerin güvenliği için olağanüstü önlemlerin alındığını gördük" ifadelerini kullandı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş