DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak, Tel Abta'da kontrolü sağladı

Irak güçlerinin Musul yakınlarında stratejik öneme sahip Tel Abta köyünde kontrolü sağladığı belirtildi...

07.12.2016 03:20:29

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Irak güçlerinin, IŞİD'den yönelik operasyonunun sürdüğü Musul'un batısında Telafer yolunda stratejik öneme sahip Tel Abta köyünde kontrolü sağladığı bildirildi.

Irak ordusunda görevli Yüzbaşı Cebbar Hasan, yaptığı açıklamada, ordu birlikleri ile Haşdi Şabi'nin, bağlı olduğu nahiye ile aynı adı taşıyan Tel Abta köyünde kontrolü sağladığını belirtti.

Söz konusu köyün Telafer'e ilerleme noktasında Irak ordusu için stratejik öneme sahip olduğunu anlatan Hasan, Irak güçlerinin hava kuvvetlerinin desteğiyle ilerlediğini kaydetti.

Terörle Mücadele Biriminde görevli Muhammed Abdulkerim ise ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının Musul'un güneydoğusunda IŞİD militanlarının bulunduğu Dumiz Mahallesi'ne giden yardım hattını kestiğini ifade etti.

Koalisyona bağlı uçakların Musul'un güneydoğusundaki Filistin Mahallesi yönünde 95 sayılı girişi bombaladığını aktaran Abdulkerim, IŞİD'in Cedide El-Mufti, El-İntisar ve Yunus Es-Sebavi mahallelerinde konuşlanan Irak güçlerine saldırı düzenlemeleri için Dumiz'deki savaşçılarına yardım ulaştırmak amacıyla bu yolu kullandığı bilgisini paylaştı.

IŞİD, Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Telafer'i 10 Haziran 2014'te ele geçirmişti.

Musul'u IŞİD'den geri almak için 17 Ekim'de başlatılan operasyonlar, kentin bazı bölgelerinde devam ediyor. Operasyona, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da hava desteği sağlıyor. Söz konusu koalisyon, Ağustos 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş