DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'tan Felluce işkencelerine savunma: Aralarında IŞİD'li var

Irak hükümeti, Felluce'de yürütülen operasyonda Şii militanların sivillere işkence ettiği görüntülerinin medyaya yansıması üzerine bir iddia ile savunmaya geçti: IŞİD sivillerin arasına sızıyor.

15.06.2016 09:10:11

İran destekli Şii milis grubu Haşdi Şaabi'nin, Felluce'yi IŞİD'den temizleme operasyonu adı altında bölgenin Sünni sakinlerine uyguladığı işkence ve katliamlar neticesinde on binlerce kişi, grubun girdiği yerlerden göç etmek zorunda kaldı.

CkTFlw_WEAAFynV

“IŞİD SİVİLLERİN ARASINA SIZIYOR” İDDİASI

Felluce'yi terk eden bölge sakinleri Bağdat hükümetin ve Şii Haşdi Şaabi militanlarının idaresi altındaki kontrol noktalarına ulaştıkları zaman 15 yaş üstü erkekler özel taramaya tâbi tutuluyor; bazıları birkaç saat içinde serbest bırakılırken çoğu uzun bir sorgulamadan geçiriliyor.
Bağdat hükümeti, bu sorgulamalar sırasında insanların şiddetli işkencelere maruz kaldıklarına dair görüntülerin medyaya yansıması üzerine, gerekçe olarak “IŞİD üyelerinin bölgeden göç eden insanların arasına sızdığı”nı iddia etti.

Bağdat hükümetine bağlı Enbar Vilayeti Felluce bölgesi polis şefi Hadi Riyazac, konuya dair yaptığı açıklamada, sahte kimliklerle kentten çıkmaya çalışan IŞİD üyeleri olduğunu ve bunların tespit edilip tutuklandığı yönünde bir savunma getirdi.

Riyazac, 546 IŞİD şüphelisinin tutuklanarak Mazraa'daki askeri üsse götürüldüğünü ifade etti.

Bağdat hükümetinin diğer bir bölge yetkilisi olan Felluce operasyonu komutanı Abdulvahap Saadi ise tutuklamalar ve kötü muameleyi, IŞİD üyelerinin sivillerin arasına karışarak kenti terk etme girişimlerine bağladı ve soruşturmaların devam edeceğini belirtti.

Untitled-4_6

SÜNNİLERE YÖNELİK İŞKENCE VE KATLİAMLAR

Felluce şehir merkezine doğru ilerlemeye çalışan Şii milislerin, IŞİD'in kontrolü altında bulunan yerleri ele geçirmesinin ardından yörenin Sünni halkına işkence edip çok sayıda Sünni'yi öldürdüğü aktarılıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Felluce'de çatışmalardan kaçarak evlerini terk eden yetişkin ve çocuk erkeklere Şii milislerin işkence uygulayarak öldürdüğüne dair “güvenilir kaynaklardan çok rahatsız edici raporlar” geldiği aktarıldı.
Yerel yetkililer öldürülenlerin yanı sıra 3-5 Haziran arasında Felluce halkından 643 Sünni erkeğin kaybolduğunu belirtti.

300 SİVİL KATLEDİLMİŞTİ

ABD ve Şii militanların kente saldırıları nedeniyle Felluce'yi terk etmek isteyen Sünni nüfusa karşı, Şii militanlar tarafından yapılan işkence ve katliamlarından biri Saklaviya bölgesi Nuriyan beldesi okulu yanında gerçekleşmiş ve 300 sivil Şii militanlar tarafından katledilmişti.
Katliam ve işkence görüntüleri medyaya yansımış ve Felluce'de bir soykırım yapıldığı yönündeki görüş güç kazanmıştı.

ABD ve Şİİ MİLİTANLARIN ORTAK SALDIRISI

IŞİD'e karşı koalisyon harekatı çerçevesinde Mayıs ayının sonunda Felluce kentine yönelik askeri operasyonun başlamasının ardından İran ve Bağdat hükümeti tarafından desteklenen ve ABD tarafından donatılan Şii militanlar kenti kuşatmaya almaya çalışıyor. ABD koalisyon uçakları militanlara destek vermeye devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

Kesinlikle mümkün,kendilerini ırak askeri olarak gösteren münafıklar vardır...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan