DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Irak'tan ABD'ye 'irade' yanıtı

ABD Savunma Bakanı Carter'ın 'Irak Ordusu'nda savaşma iradesi yok’ sözlerine Irak yanıt verdi...

26.05.2015 01:00:55

Ajanslarda yer alan habere göre; Irak Parlamentosu'nun Savunma ve Güvenlik Komitesi'nin toplantısı sonrası konuşan Başkan Hakim Zamili, "Savunma ve Güvenlik Komitesi, ABD Savunma Bakanı Carter'ın Irak ordusunun savaşmadaki cesareti hakkında şüphe uyandıran açıklamalarını kabul etmiyor" dedi. Irak ordusu ile El Haşd El Şabi, peşmerge ve aşiret güçlerinin Diyala, Ceref, Amirli, Salahaddin ve Sincar gibi ‘hayati öneme sahip bölgeleri' IŞİD'den geri aldığına işaret eden Zamili, Carter'ın açıklamalarının 'Irak ordusunun moralini zayıflatacak ve IŞİD'e hizmet edecek' nitelikte olduğunu söyledi.

Zamili, ayrıca ABD yönetimine Irak hükümeti ile imzaladığı ve hükümetin "yıllar önce maliyetini ödediği" silahlandırma sözleşmelerini yerine getirme çağrısında bulundu.

‘Kendisinin yanlış bilgilendirildiğinden eminim'

BBC'ye konuşan Irak Başbakanı Haydar İbadi ise, Carter'in sözlerini eleştirerek şöyle konuştu:

"Carter, Irak'a büyük destek veriyordu. Kendisinin yanlış bilgilendirildiğinden eminim. Güçlerimiz savaşma iradesine sahip ama bilinmedik noktalardan, DAEŞîn (IŞİD) patlayıcılarla yüklü zırhlı kamyonlarla düzenlediği saldırılara hedef oluyorlar. Bunlar adeta küçük birer nükleer bomba gibi etki yapıyor ve kuvvetlerimiz üzerindeki etkisi çok kötü oluyor."

Biden'den İbadi'ye teminat

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı İbadi'ye Carter'in Irak ordusunun ‘savaş iradesini'ni sorgulamasının ardından, ABD'nin Irak hükümetine IŞİD'e karşı mücadelesinde desteklemeye devam edeceğine dair teminat verdi.

Beyaz Sarayı'nın yaptığı yazılı açıklamada, Biden'in ‘ABD'nin IŞİD'i yenmek için Irak'a olan verdiği destekleri tekrar vurguladığı' dile getirdiği ifade edildi.

Açıklamada, “Başkan Yardımcısı, Irak ordusunun geçtiğimiz sekiz ay boyunca Ramadi'de ve Irak2ın her yerinde büyük fedakarlığı ve cesaretinin farkında” denildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Pazar günü CNN'e verdiği mülakatta, Irak'ın Ramadi kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesinde Iraklı güvenlik güçlerinin ‘savaşma isradesi' göstermemesinin önemli rol oynadığını söylemişti. Carter, "Onlara eğitim ve teçhizat sağlayabiliriz ancak haliyle savaşma iradesini biz veremeyiz" ifadesini kullanmıştı.

Irak'ın yüz ölçümü bakımından en büyük vilayeti Enbar'ın merkezi Ramadi, yaklaşık bir haftadan bu yana terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Arahman Aktaş

İşinize gelince darbe anayasası diye Anayasa'yı yok sayın, işinize gelmeyince de aynı Anayasa'yı kutsayacak tarzda ''Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlara çekilsin' saçmalamaları tam bir BATI İKİYÜZLÜLÜĞÜ...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan