DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta şiddetin 1 aylık bilançosu ağır

Irak'ta son 1 ayda meydana gelen şiddet olaylarında 2 bin 855 kişinin öldüğü, bin 380 kişinin yaralandığı belirtildi...

6 Yıl Önce
2016-12-02 04:36:00

Ajanslarda yer alan bilgide; Birleşmiş Milletler Irak'a Yardım Misyonu (UNAMI), Irak'taki şiddet olayları ve çatışmalar nedeniyle kasım ayında 2 bin 885 Iraklının öldüğünü, bin 380 kişinin yaralandığını açıkladı.

UNAMI tarafından yayımlanan aylık raporda, Anbar vilayeti hariç ülkedeki şiddet olayları ve çatışmalarda bin 959 askerin hayatını kaybettiği, 450 askerin yaralandığı ifade edildi.

Raporda, kasım ayında 2 bin 885 Iraklının çatışmalar nedeniyle öldüğü, bin 380 kişinin yaralandığı aktarılarak, ölü sayısının geçen yıl aynı döneme göre bin 93 kişi arttığı bilgisi verildi.

'EN BÜYÜK ZARARI BAĞDAT GÖRDÜ'

Başkent Bağdat'ın olaylardan en çok zarar gören kent olduğu vurgulanan raporda, şehirde kasım ayında 152 sivilin hayatını kaybettiği, 581 sivilin yaralandığı; Musul'da ise sivillerden 332'sinin öldüğü, 114'ünün yaralandığı kaydedildi.

BM'nin Irak Özel Temsilcisi ve UNAMI Direktörü Jan Kubis de Irak'taki ölüm bilançosunu 'korkunç' olarak nitelendirdi. IŞİD'in, kontrolü altında tuttuğu bölgelerde sivilleri kaçırmasını ve canlı kalkan olarak kullanmasını kınayan Kubis, "Irak emniyet güçleri sivilleri korumak için ne kadar çaba harcıyorsa, IŞİD bunun tam aksi bir taktik izliyor. Irak yönetimi sivilleri korumak için gereken her türlü tedbiri almalı" dedi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş