DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta DAEŞ ile mücadele

Irak'ta DAEŞ ile mücadele

7 Yıl Önce
2015-06-03 00:12:58
ABD'nin, terör örgütü DAEŞ ile mücadele eden Irak'a geçen hafta bin civarında anti-tank füzesi gönderdiği bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, ABD'nin terör örgütüne karşı mücadele veren Irak'a yardımlarına yönelik soruya verdiği yanıtta, ABD'nin ve oluşturulan uluslararası koalisyonun Irak hükümeti ve halkına yönelik ilave destek ve yardım yollarını her zaman değerlendirdiğini belirtti.

Bunların arasında ilave teçhizatların Iraklı güvenlik güçlerine tedarik edilmesinin de yer aldığını ifade eden Earnest, "Şunu belirtmek isterim ki ABD, geçtiğimiz hafta bin civarında AT4 tipi anti-tank füzesini Iraklı güvenlik birimlerine gönderdi. Bu silahlar, DAEŞ'in saldırı operasyonlarından önce arabalara yerleştirdiği bombalarla mücadelede etkin olarak kullanılabilir" diye konuştu.

Bir süredir Iraklı güvenlik kuvvetlerinin kapasitelerinin artırılmak istendiğine değinen Earnest, ABD ve koalisyonun bu noktada önemli bir rol oynadığını, bu güçlerin yeteneklerinin de Irak hükümeti komuta ve kontrolü altında güçlendirmek istediklerini kaydetti.

- "Daha fazla teslimat göreceğiz"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da Irak'a gönderilen anti-tank füzelerine ilişkin soruya verdiği yanıtta, söz konusu füzelerin 30 Mayıs'ta Irak hükümetine teslim edildiği bilgisini verdi.

Harf, "Bu silahlar, özellikle Enbar vilayetinde DAEŞ ile mücadelede etkin olarak kullanılacak türden olanlar. Bunlar 30 Mayıs'ta ulaştırıldı. Bunun gibi teslimatları daha fazla göreceğiz" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

44

Aa olur mu Nasrallah? Kudüs'ü İsrail hastanelerinde tedavi olan Nusra ve Ahrar kurtaracak (!)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş