DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta bir ABD askeri daha öldürüldü

Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta askeri eğitmen olarak görev yapan askeri öldürüldü. Savunma Bakanlığı askerin, savaş dışı hizmet sırasında öldürüldüğünü iddia etti.

08.05.2016 09:10:52

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR), Amerikalı bir askerin Irak'ta savaş dışı hizmet sırasında yaralanması sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

AA'nın haberine göre; Amerika öncülüğünde IŞİD'e karşı mücadele kapsamında kurulan Görev Gücü, ölen Amerikalı askere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Hayatını kaybeden askerin kimlik bilgileri ve nasıl öldüğüne dair henüz bir açıklama yapılmazken, askerin “savaş dışı hizmette yaralanması sonucu” öldüğü iddia edildi.

ABD'DEN İTİRAF

Geçtiğimiz günlerde ABD Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, IŞİD'le mücadelede Kuzey Irak'a danışmanlık için giden bazı ABD askerlerinin öldürüldüğünü itiraf etti. Şu ana kadar basına sadece bir ABD askerinin ölümü yansıtılmıştı. Dunford'un açıklamaları Alaska senatörü Sullivan'ı kızdırdı ve Obama yönetimi aleyhine sert sözler söylemesine yol açtı.

ABD askeri endüstrisi ve savurnma sanayii ile ilgili haberler veren military.com'dan Hope Hodge Seck'in haberine göre, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde konuşan Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, Deniz Piyadesi Çavuş Louis Carin ile ilgili bir soruya, “Kendisi savaşta öldürüldü” cevabını verdi. Dunford, Carin'le birlikte Kürdistan Bölgesi'ndeki bir karakolda uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen Çavuş Joshua Wheeler'ın akıbetiyle ilgili olarak da aynı ifadeleri yeniledi.

Meclis sorgusunun devamında Genelkurmay Başkanı Dunford'a kaç ABD askerinin Irak'ta öldüğü ya da yaralandığı sorulmamıştı.

"Birliklerimiz dünyanın bir yerinde görev aldıkları zaman askeri operasyon düzenliyorlar mı" sorusuna Dunford'un olumlu cevap vermesi sonrasında Alaska Senatörü Dan Sullivan şunları söyledi:

"Yönetim, neden askerlerimiz savaştayken, savaşta olmadıklarını söylemenin doğru olmadığını tüm ülke bilirken bu çılgın parendeleri atıyor? Genelkurmay Başkanı, biraz önce Ortadoğu'daki neredeyse herkesin savaşta olduğunu söyledi. Biz onların savaşta olduğunu biliyoruz; neden ABD halkına da onların savaşta olduğunu söylemiyoruz?"

OCAK'TAN BU YANA IRAK'TA 12 ABD ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ocak ayında ABD Savunma Bakanlığı tarafından sunulan rapora göre, Irak'ta savaş dışı hizmet halindeyken dokuz Amerikalı asker ölmüştü. IŞİD'le mücadele kapsamında şimdiye kadar üç Amerikalı asker ise hayatını kaybetti...

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş